Elmi seminarda Azərbaycan və Çin dağlıq ərazilərinin inkişaf problemləri müzakirə edilib
Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) Çin dili və mədəniyyəti mərkəzinin təşkilatçılığı ilə BMT Baş Assambleyasının “Beynəlxalq Dağ Günü"nün yaradılmasının ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycan və Çin dağlıq ərazilərin inkişaf problemləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə xüsusi ekosistemlərin və mədəni irsin obyektləri kimi dağların əhəmiyyətindən söz açan Çin dili və mədəniyyəti mərkəzinin direktoru, dosentRafiq Abbasov unikal təbiət abidələrini qorumaq üçün “Yanardağ” dövlət tarix-mədəniyyət və təbiət qoruğunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış Sərəncamın əhəmiyyətini qeyd edib.
Seminarda AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademiki Ramiz Məmmədov və direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə bu elmi müəssisənin Çin alimləri ilə mövcud əlaqələrindən, Pekində keçirilən “İpək yolunun iqtisadi zonasında ekologiya, ətraf mühit və davamlı inkişaf” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştiraklarından, dağlıq təbii - iqtisadi geosistemində Azərbaycanın davamlı inkişaf problemlərindən danışıblar.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan və Çinin tarixi və mədəni irsinə həsr olunmuş sənədli filmlər nümayiş etdirilib.
Qonaqlara ADU-nun rektoru, Milli Məclisin deputatı, professor Səməd Seyidovun rəhbərliyi ilə Çin dili və mədəniyyəti mərkəzi tərəfindən hazırlanmış Çin və Azərbaycan dillərində nəşr olunan Prezident İlham Əliyevin 2003-2013-cü illərdə Azərbaycan-Çin münasibətlərinin inkişafında verdiyi töhfələrdən bəhs edən “İlham Əliyev – iki qədim xalqın dostluğunun müasir davamçısı” kitabı hədiyyə edilib.

Discussed the development problems of mountainous areas of Azerbaijan and China
By organization of Chinese language and culture center, Azerbaijan University of Languages (AUL) held workshop titled as “Development problems of mountainous areas of Azerbaijan and China” devoted to “International Mountain Day” UN General Assembly.
Stressing out the importance of mountains as special eco systems and objects of cultural heritage, director of the center, senior lecturer Rafig Abbasov noted the significance of the Order signed by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On the establishing Yanardag state historical-cultural natural reserve” in order to protect unique natural monuments.
Attending the workshop director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov and deputy director, corresponding member of ANAS Elbrus Alizadeh spoke about existed ties via Chinese scientists, participation in the “Ecology, environment and stable development in Silk way trade zone” held in Beijing, stable development challenges of Azerbaijan in mountainous natural-economic geo system.
Within the event were displayed documentaries devoted to Azerbaijan and Chinese history and culture.
Guests were presented “Ilham Aliyev - modern successor of friedship of the both ancient nations” book dealing with President Ilham Aliyev’s contributions to Azerbaijan – Chinese ties in 2003-2013 compiled by Chinese language and culture center and supervised by rector of AUL, MP, professor Samad Seyidov.