www.science.az ilk internet-jurnalistika məktəbidir
www.science.gov.az veb-portalı özünəməxsus xüsusiyyətləri və zəngin ənənələri ilə ölkədə jurnalistika məktəbinə çevrilmişdir.
Azərbaycanın media məkanında ilk veb-sayt olan science.gov.az bu yaxınlarda 20 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşır. AMEA-nın rəsmi veb-portalı olaraq www.ab.az adı ilə 1995-ci ildə istismara verilmiş science.gov.az 2001-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə edilmişdir. Əsas məqsədi akademiya haqqında müvafiq məlumatların, onun çoxşaxəli fəaliyyətinin Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, həmçinin AMEA əməkdaşlarının beynəlxalq elmi informasiya məkanı ilə əlaqələrinin təmin edilməsidir. Bundan əlavə, portalda AR Prezidenti tərəfindən elm və təhsil sahəsində imzalanmış rəsmi sənədlər, AMEA Rəyasət Heyətinin rəsmi sənədləri, eləcə də AMEA-nın dövri nəşrləri yerləşdirilir.
Uzun illərdir ki, zəngin təcrübə toplayaraq elmin inkişafı sahəsində ölkədə əldə edilmiş nailiyyətləri operativ, dolğun və obyektiv işıqlandıran portalın bir sıra xarakterik xüsusiyətləri formalaşmışdır. Belə ki, Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin çoxsaylı tələbələri veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı məktəbi olan science.gov.az portalında işləyərək təcrübə qazanmışlar. Həmin fakültənin tələbələri üçün institutda təşkil olunmuş təcrübə kurslarında ümumilikdə 300 tələbə iştirak etmişdir.
Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin bir çox tanınmış saytlarında fəaliyyət göstərən media mütəxəssisləri məhz science.gov.az-ın yetirmələridir. Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) əməkdaşlarına isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İnternet-medianın praktiki əsasları, saytların yaradılması və idarə edilməsi üzrə təcrübə keçilmişdir.
www.science.gov.az veb-portalı bu gün də Azərbaycan, o cümlədən dünya elm məkanında baş verən yeniliklərin əldə olunaraq geniş ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Burada əksini tapan məlumatlar daim yenilənir, təkmilləşdirilir və genişləndirilir.

www.science.az – школа Интернет-журналистики
Science.gov.az, который является первым веб-сайтом в медиапространстве Азербайджана, на днях готовится отметить 20-летний юбилей. Сайт, запущенный в 1995-ом году как официальный веб-портал НАНА под названием www.ab.az, в 2001 году постановлением Президиума НАНА был поручен Институту информационных технологий НАНА. Основной целью сайта является распространение соответствующей информации об академии и ее многогранной деятельности среди азербайджанской и мировой общественности, в том числе обеспечение поддержания связей сотрудников НАНА с международным научным информационным пространством. Кроме того, в портале размещаются официальные документы, подписанные Президентом Азербайджанской Республики в области науки и образования, официальные документы Президиума НАНА, а также периодические издания НАНА.
Портал www.science.az оперативно, широко и объективно освещает и пропагандирует достижения в области научного развития и проводимые государством реформы в науке, соответствующие требованиям нового времени. Множество студентов факультета журналистики Бакинского государственного университета накопили большой опыт, работая в портале www.science.az, являющийся школой кадровой подготовки в области веб-журналистики.
В то же время надо отметить, что медиа-специалисты, представляющие ряд признанных сайтов страны, работали именно в science.gov.az. Сотрудники Азербайджанского государственного информационного агентства (AZƏRTAC) в Институте информационных технологий прошли стажировку по практическим основам Интернет-медиа, созданию и управлению сайтов.
Посредством портала www.science.az разносторонняя деятельность НАНА открыта для отечественной и мировой общественности. Сайт постоянно обновляется, совершенствуется и расширяется.