www.science.az ilk internet-jurnalistika məktəbidir
www.science.gov.az veb-portalı özünəməxsus xüsusiyyətləri və zəngin ənənələri ilə ölkədə jurnalistika məktəbinə çevrilmişdir.
Azərbaycanın media məkanında ilk veb-sayt olan science.gov.az bu yaxınlarda 20 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşır. AMEA-nın rəsmi veb-portalı olaraq www.ab.az adı ilə 1995-ci ildə istismara verilmiş science.gov.az 2001-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə edilmişdir. Əsas məqsədi akademiya haqqında müvafiq məlumatların, onun çoxşaxəli fəaliyyətinin Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, həmçinin AMEA əməkdaşlarının beynəlxalq elmi informasiya məkanı ilə əlaqələrinin təmin edilməsidir. Bundan əlavə, portalda AR Prezidenti tərəfindən elm və təhsil sahəsində imzalanmış rəsmi sənədlər, AMEA Rəyasət Heyətinin rəsmi sənədləri, eləcə də AMEA-nın dövri nəşrləri yerləşdirilir.
Uzun illərdir ki, zəngin təcrübə toplayaraq elmin inkişafı sahəsində ölkədə əldə edilmiş nailiyyətləri operativ, dolğun və obyektiv işıqlandıran portalın bir sıra xarakterik xüsusiyətləri formalaşmışdır. Belə ki, Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin çoxsaylı tələbələri veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı məktəbi olan science.gov.az portalında işləyərək təcrübə qazanmışlar. Həmin fakültənin tələbələri üçün institutda təşkil olunmuş təcrübə kurslarında ümumilikdə 300 tələbə iştirak etmişdir.
Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin bir çox tanınmış saytlarında fəaliyyət göstərən media mütəxəssisləri məhz science.gov.az-ın yetirmələridir. Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) əməkdaşlarına isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İnternet-medianın praktiki əsasları, saytların yaradılması və idarə edilməsi üzrə təcrübə keçilmişdir.
www.science.gov.az veb-portalı bu gün də Azərbaycan, o cümlədən dünya elm məkanında baş verən yeniliklərin əldə olunaraq geniş ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Burada əksini tapan məlumatlar daim yenilənir, təkmilləşdirilir və genişləndirilir.

www.science.az is the first online journalism school
www.science.gov.az web-portal has shifted into online-journalism school in the country for its special features and rich traditions.
Being the first web site of Azerbaijan media, science.gov.az is going to celebrate its 20th anniversary. ANAS official web-portal was launched in 1995 with the name of the www.ab.az then, was assigned to Institute of Information Technologyin 2001 by the decision of the Presidium of the ANAS.
The key goal is to deliver relevant data on the academy and its diversified activities to the Azerbaijan and world community, as well as to provide international ties of ANAS employees via global scientific information space. In addition, official documents signed by Mr. President on science and education, official documents of the Presidium of ANAS, and periodical editions of ANAS are posted in the portal.
Portal, which timely, completely and objectively elucidating obtained achievements in scientific sphere of the country, has owned some specific features for many years. Thus, many students of journalism faculty of Baku State University held probation and worked in the portal and gained wide range of experience. The practice courses of the institute for same students have been attended by overall 300 students.
Meanwhile, media specialists of various famous sites in the country are students of science.gov.az. Employees of the Azerbaijan State News Agency (AZERTAG) have probated practical basics of online media, creation and management of the sites at Institute of Information Technology.
Currently, www.science.gov.az web-portal goes on successfully, data are constantly updated, improved and expanded.