Moskvada Nəriman Nərimanov haqqında kitab nəşr edilib
Moskvada məşhur rusiyalı tarixçi-qafqazşünas, professor, Azərbaycanın “Dostluq” ordeni ilə təltif olunmuş Rudolf İvanovun “Ölüm-dirim savaşı. Açılmış arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır” adlı kitabı nəşr edilib.
Monoqrafiyaya N.Nərimanovun nadir nəşrlərdən aşkar edilmiş məqalə və nitqləri, o cümlədən “Leninsiz fəaliyyətimizin bir ili” adlı, müəllifin sağlığında dərc olunmuş sonuncu əsəri daxil olunub. Əlavələrdə N.Nərimanovun həyat və fəaliyyəti ilə bağlı 147 əlamətdar tarix göstərilir. 10 bölmədən ibarət olan kitaba təqribən 475 tarixi material daxil edilib.
Kitabın ön sözünün müəllifi AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir. Akademik ön sözdə qeyd edir ki, oxucu dövriyyəsinə ilk dəfə professor R.N.İvanov tərəfindən daxil edilmiş məxvi arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır. Professor R.N.İvanovun sənədli epopeyasını Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərindən biri olan Nəriman Nərimanovun coşqun dövlətçilik və siyasi fəaliyyətinin ən dolğun tədqiqatı hesab etmək olar.”

В Москве издана книга о тайнах борьбы Наримана Нариманова
В Москве издана книга известного российского историка-кавказоведа, профессора, кавалера ордена “Достлуг” Рудольфа Иванова “Смертельная схватка, рассекреченные архивы приоткрывают тайны борьбы Наримана Нариманова с извращениями большевизма в Азербайджане”.
В 10 разделах книги опубликованы около 475 исторических материалов. В монографию вошли статьи и речи Н.Нариманова из редких изданий, включая и последнюю прижизненную публикацию “Год работы без Ленина”. В приложениях приводятся 147 важных дат из жизни и деятельности Н.Нариманова.
Автором «Предисловия» к книге является вице-президент НАНА, директор Института литературы НАНА, академик Иса Габиббейли. Академик в предисловии отмечает: «Недавно рассекреченные архивы и впервые введенные в читательский оборот профессором Р.Н.Ивановым, открывают тайны борьбы Нармана Нариманова с извращениями большевизма в Азербайджане. Документальная эпопея профессора Р.Н.Иванова – это наиболее полное исследование бурной государственной и политической деятельности замечательного сына Азербайджана Наримана Нариманова».