Moskvada Nəriman Nərimanov haqqında kitab nəşr edilib
Moskvada məşhur rusiyalı tarixçi-qafqazşünas, professor, Azərbaycanın “Dostluq” ordeni ilə təltif olunmuş Rudolf İvanovun “Ölüm-dirim savaşı. Açılmış arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır” adlı kitabı nəşr edilib.
Monoqrafiyaya N.Nərimanovun nadir nəşrlərdən aşkar edilmiş məqalə və nitqləri, o cümlədən “Leninsiz fəaliyyətimizin bir ili” adlı, müəllifin sağlığında dərc olunmuş sonuncu əsəri daxil olunub. Əlavələrdə N.Nərimanovun həyat və fəaliyyəti ilə bağlı 147 əlamətdar tarix göstərilir. 10 bölmədən ibarət olan kitaba təqribən 475 tarixi material daxil edilib.
Kitabın ön sözünün müəllifi AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir. Akademik ön sözdə qeyd edir ki, oxucu dövriyyəsinə ilk dəfə professor R.N.İvanov tərəfindən daxil edilmiş məxvi arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır. Professor R.N.İvanovun sənədli epopeyasını Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərindən biri olan Nəriman Nərimanovun coşqun dövlətçilik və siyasi fəaliyyətinin ən dolğun tədqiqatı hesab etmək olar.”

Celebrate russian historian-Caucasus studier, professor awarded by “Friendship” order of Azerbaijan, Rudolph Ivanov's book entitled “Battle of life and death. Declassified files reveal the secrets of Nariman Narimanov‘s fight with distortions of Bolshevism in Azerbaijan” was published in Moscow.
In the 10 chapters of the book published about 475 historical materials. Monograph includes articles and speeches by N.Narimanov, rare books, including the last lifetime publication “The year of activity without Lenin.” The annexes show 147 important dates concerning to life and work of N. Narimanov.
The author of the “Preface” to the book is the vice-president of ANAS, director of theInstitute of Literature of ANAS, academician Isa Habibbayli. Academician notes in the preface: “Declassified files that firstly were introduced to the reader's turnover by professor R.N. Ivanov, reveal the secrets of Nariman Narimanov ‘s fight with distortions of Bolshevism in Azerbaijan. Professor R.N.Ivanov’s documentary epic can be considered the research of Nariman Narimanov’s turbulent state and political performance.