Coğrafiya İnstitutunda rəhbər heyətin mülki müdafiə məşqi keçirilib
Martın 5-də AMEA Coğrafiya İnstitutunda 2015-ci il üçün mülki müdafiə tədbirlər planına əsasən “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda rəhbər heyətin mülki müdafiə məşqi keçirilib.
İnstitutun mülki müdafiə qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev müxtəlif səbəblərdən baş verə bilən fövqəladə hadisələr və onlarla mübarizə imkanlarından danışıb. Rəhbər vəzifədə çalışan üzvlərin funksiyaları, o cümlədən xilasetmə və təxliyyə işlərinin həyata keçirilməsi qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini – Fövqəladə Hallar komissiyasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə Mülki Müdafiə planının reallığının, idarəetmə və xəbərdarlıq sisteminin vəziyyətinin yoxlanılması, rəhbər heyətinin fövqəladə hadisələr zamanı fəaliyyət üzrə biliklərinin təkmilləşdirilməsi barədə məlumat verib. Həmçinin məşq zamanı ortaya çıxa biləcək çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində tapşırıqlarını bildirib.

Institute of Geography held Managing staff’s civil defense course pursuant to Action Plan of civil defense for 2015 on “Management organization of civil defense forces during elimination of the emergency situations”.
Head quarter of Civil Defense Namazali Mustafayev spoke about emergency situations and control capabilities. Functions of managing staff, including implementation rules of the rescue and evacuation operations were informed as well.
Deputy Director for scientific affairs – chairman of Emergency Situations commission, corresponding member of ANAS Elbrus Alizadeh provided information on the Civil Defense Plan reality, checking management and warning system, improving the skills of the managing staff in case of emergencies.