Akademik Arif Məlikov Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal ilə təltif edilib
Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, akademik Arif Məlikov Azərbaycan incəsənətinin və sənətşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə elmimiz tarixində ilk dəfə olaraq “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə mükafatlandırılıb. Mükafat sahibinə AMEA-nın illik Ümumi yığıncağında təqdim olunub.
Əməkdar incəsənət xadimi, xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Arif Məlikovun yaradıcılığı müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq səhifələrindən birini təşkil edir.
Görkəmli türk şairi Nazim Hikmətin librettosu əsasında yazdığı ilk böyük əsəri - "Məhəbbət Əfsanəsi" baleti Arif Məlikova dünya şöhrəti qazandırmışdır. O, həmçinin "Əlibaba və qırx quldur”, "İki ürək dastanı”, "Yusif və Züleyxa" kimi baletlərin, "Simfonik nağıl", "Füzuli", "Metamorfozlar", "Axırıncı aşırım", "Qəhrəmani" və s. simfonik əsərlərin, "Dalğalar" operettasının müəllifidir.
A.Məlikovun yaradıcılığında onun kinofilmlər və teatr tamaşalarına yazdığı musiqilər də mühüm yer tutur. Bəstəkarın "Sehrli xalat", "Ulduzlar sönmür", "Rüstəm və Söhrab", "Axırıncı aşırım" kimi filmlərə, "Natəvan", "Atabəylər" tamaşasına yazdığı musiqilər bu film və tamaşaların uğur qazanmasında böyük rol oynamışdır.
Görkəmli sənətkarın əsərləri dünyanın bir çox yerlərində - Rusiya, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Yaponiya, Türkiyə, Braziliya, Avstriya, Norveç, Finlandiya, İtaliya, Misir, Tailand, Bolqarıstan, Rumuniya, Macarıstan, Çexiya, Slovakiya, Polşa, Almaniya, Qazaxıstan, Moldova və s. ölkələrdə ifa olunmuşdur.

Академик Ариф Меликов удостоен Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики
Видный композитор Азербайджана, академик Ариф Меликов за значимый вклад в развитие культуры и искусствоведения Азербайджана впервые в истории отечественной науки был удостоен Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики. Медаль была вручена ученому в рамках ежегодного Общего собрания НАНА.
Творчество Заслуженного деятеля искусства, народного поэта, Лауреата Государственной премии, академика Арифа Меликова составляет одну из ярких страниц современной музыкальной культуры Азербайджана.
Написанное на основе либретто видного турецкого поэта Назима Хикмета первое большое произведение – балет «Любовная легенда» принес мировую известность Арифу Меликову. Он также является автором балетов «Алибаба и 40 разбойников» ("Əlibaba və qırx quldur”), «Эпос о двух сердцах» ("İki ürək dastanı”), «Юсиф и Зулейха» ("Yusif və Züleyxa"), симфонических произведений «Симфоническая сказка» ("Simfonik nağıl"), «Физули» ("Füzuli"), «Метаморфозы» ("Metamorfozlar"), «Послений перевал» ("Axırıncı aşırım"), «Гахрамани» и оперетты «Волны» ("Dalğalar").
В творчестве А.Меликова большое место отводится также музыкальным произведениям, написанным им для кинофильмов и театральных спектаклей. Написанные ученым музыкальные произведения к фильмам и спектаклям «Волшебный халат» ("Sehrli xalat"), «Звезды не гаснут» ("Ulduzlar sönmür"), «Рустам и Сохраб» ("Rüstəm və Söhrab"), «Последний перевал» ("Axırıncı aşırım") сыграли большую роль в завоевании ими народной популярности.
Произведения известного композитора были исполнены во многих уголках мира - России, США, Великобритании, Франции, Японии, Турции, Бразилии, Австрии, Норвегии, Финляндии, Италии, Египте, Таиланде, Болгарии, Румынии, Венгрии, Чехии, Словакии, Польше, Германии, Казахстане, Молдове и др. странах.