Xocalı soyqırımı qurbanlarına ucaldılmış abidə kompleksi dövlətimizin şəhid soydaşlarımızın xatirəsinə dərin ehtiramının əyani təcəssümüdür
25.02.2015 00:00
Fevralın 25-də AMEA Dilçilik İnstitutunda Xocalı faciəsinin 23-cü ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olmuşdur. Xocalının zəbt olunması üzrə həyata keçirilmiş əməliyyat zamanı şəhərin dinc əhalisinə qarşı kütləvi zorakılıq törədilmişdir. Xocalı faciəsi ermənilərin türk xalqına qarşı amansızlığı və insanlığa qarşı cinayəti idi.
T.Hacıyev vurğulayıb ki, bir çox milli faciələrimiz kimi Xocalı faciəsinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində mümkün olmuşdur. Bu gün ölkəmizdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi əziz tutulur, hər il soyqırımla bağlı Azərbaycanla yanaşı, dünyanın ayrı-ayrı ölkələrində çoxsaylı konfranslar, sərgilər, yürüşlər və anım tədbirləri düzənlənir. Xocalı soyqırımı qurbanlarına ucaldılmış abidə kompleksi dövlətimizin şəhid soydaşlarımızın xatirəsinə dərin ehtiramının əyani təcəssümüdür.
Sonra tədbir iştirakçıları çıxış edərək Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyətinə çatdırılmasının əhəmiyyətindən bəhs ediblər. Bildiriblər ki, bu cinayət cəzasız qalmayacaq, Xocalı soyqırımının günahkarları layiqli cəzalarına çatacaqlar.

В Институте языкознания НАНА состоялось мероприятие, посвященное 23-летней годовщине Ходжалинской трагедии.
25 февраля 2015 года в Институте языкознания НАНА состоялось памятное мероприятие, посвященное 23-летней годовщине Ходжалинской трагедии.
Открывший мероприятие вступительным словом директор института, академик Тофик Гаджиев отметил, что Ходжалинская трагедия вошла в историю Азербайджана как одна из самых страшных и трагических преступлений.
При военных операциях по захвату Ходжалы было осуществлено массовое насилие над мирным населением этого города.
Т.Гаджиев отметил, что благодаря Гейдару Алиеву были даны политико-правовой оценки многим нашим национальным трагедиям, в том числе Ходжалинскому геноциду.
На сегодняшний день в нашей стране высоко чтится память жертв Ходжалинского геноцида, ежегодно в различных странах мира организуются многочисленные конференции, выставки и памятные мероприятия, посвященные этой трагедии.
Комплексный памятник, воздвигнутый в память о жертвах Ходжалинской трагедии, является выражением глубокого уважения и почитания памяти наших соотечественников, павших жертвами в этой трагедии.
Затем участники мероприятия рассказали о необходимости доведения до мировой общественности реалий о Ходжалинском геноциде.
Они отметили, что преступление не должно оставаться безнаказанным, виновники этой кровавой трагедии понесут заслуженное наказание.