“Heydər Əliyev və dünya siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək
30 aprel 2015-ci il tarixdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü münasibəti ilə “Heydər Əliyev və dünya siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək.
AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi və Dünya Siyasəti İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək tədbirdə mövzu üzrə akademik araşdırmalar aparan şəxslər məruzə ilə çıxış edəcəklər.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər 10 mart 2015-ci il tarixədək məruzə tezislərini cwpi@mail.ru elektron ünvanına göndərə bilərlər.
Məruzə tezislərinin tərtib olunma qaydaları:
- Mətnlər Word-A4 formatında 1 səhifə həcmində olmalı, Times New Roman, 12 şrift, 1 intervalla, soldan 3 sm., yuxarı və aşağı 2 sm., sağ 1 sm., abzaslar 1.25 sm. parametrlərinə uyğun yazılmalıdır.
Göndərilən tezislər alimlərin daxil olduğu heyət tərəfindən konfransın mövzusuna və qoyulan tələblərə uyğunluğu, elmi aktuallığı və orijinallığı baxımından dəyərləndiriləcək və müəlliflər 20 mart tarixinə qədər məlumatlandırılacaqlar. Qəbul edilən məruzələrin son təqdimetmə tarixi 10 apreldir.
Məruzələrin mətninin hazırlanmasına qoyulan tələblər:
- Mətnlər Word-A4 formatında 8-12 səhifə həcmində olmalıdır;
- Times New Roman, 12 şrift, 1 intervalla, soldan 3 sm., yuxarı və aşağı 2 sm., sağ 1 sm., abzaslar 1.25 sm. parametrlərinə uyğun yazılmalıdır.;
- Birinci səhifədə yuxarıda sağda qara hərflərlə müəllifin adı, soyadı, elmi dərəcəsi, vəzifəsi, işlədiyi elmi müəssisənin adı, elektron poçt ünvanı (e-mail) və əlaqə nömrəsi yazılmalıdır;
- Müəllifin ad və soyadından sonra səhifənin ortasında məqalənin adı böyük qara hərflərlə yazılmalıdır;
- Məqalənin adından sonra Azərbaycan dilində qısa xülasə, ingilis və rus dillərində açar sözlər yazılmalıdır;
- Məruzələr giriş, əsas mətn və nəticə strukturuna uyğun olmalıdır;
- Nəticədən sonra ingilis və rus dilində qısa xülasə verilməli, xülasələrdə məruzənin adı da qeyd edilməlidir;
- İstifadə edilən mənbələr “İstifadə edilən ədəbiyyat” başlığı altında əlifba sırası ilə verilməli və mətndə ona uyğun olaraq kodlaşdırılmalıdır;
- Rəsmlər, tablolar və qrafiklər olarsa, ayrı-ayrı nömrələnməli və altında qısa izahat verilməlidir. Məruzə ilə uyğunluğu olmayan rəsm və tablolara yer verilməməlidir.

Состоится научная конференция «Гейдар Алиев и мировая полтика»
30 апреля 2015 года по случаю 92-летней годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа, строителя независимого Азербайджанского государства состоится научная конференция «Гейдар Алиев и мировая полтика».
На мероприятии, которое пройдет при совместной организации Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА и Института мировой политики, будут заслушаны доклады, посвященные данной теме.
Желающие принять участие в конференции могут выслать тезисы докладов по электронному адресу cwpi@mail.ru до 10 марта 2015 года.
Правила оформления тезисов докладов:
- Объем текста не должен превышать 1 страницы формата Word-A4
- Параметры - Times New Roman, 12 шрифт, одинарный интервал, слева 3 см., справа 1 см., сверху и снизу 2 см., абзац 1.25 см.
Комитетом, куда входят ученые, будет проверяться соответствие представленных тезисов к теме конференции и поставленным требованиям, а также научная актуальность и оригинальность, и авторы будут осведомлены об этом до 20 марта. Последний срок представления докладов 10 апреля.
- Требования к оформлению текстов докладов:
- Объем текста 8-12 страниц формата Word-A4,
- На первой странице в правом верхнем углу жирными буквами должно быть указано имя, фамилия, ученая степень, должность, название научного учреждения, в котором работает автор, адрес электронной почты (E-Mail) и контактный номер;
- Название статьи должно быть написано прописными жирными буквами по центру страницы;
- После названия статьи должна быть представлена аннотация на азербайджанском языке и ключевые слова на русском и английском языках;
- Доклады должны соответствовать структуре – вступление, основная часть и заключение;
- После заключения должны быть даны краткие аннотации на английском и русском языках, в которых должны быть указаны название доклада;
- Использованные источники должны быть представлены по алфавитному порядку под названием «Использованная литература»;
- Если в докладе имеются рисунки, таблицы и графики, то они должны быть пронумерованы отдельно с указанием краткого толкования. Рисунки и таблицы, не соответствующие теме, не должны быть включены в доклад.