“Heydər Əliyev və dünya siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək
30 aprel 2015-ci il tarixdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü münasibəti ilə “Heydər Əliyev və dünya siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək.
AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi və Dünya Siyasəti İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək tədbirdə mövzu üzrə akademik araşdırmalar aparan şəxslər məruzə ilə çıxış edəcəklər.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər 10 mart 2015-ci il tarixədək məruzə tezislərini cwpi@mail.ru elektron ünvanına göndərə bilərlər.
Məruzə tezislərinin tərtib olunma qaydaları:
- Mətnlər Word-A4 formatında 1 səhifə həcmində olmalı, Times New Roman, 12 şrift, 1 intervalla, soldan 3 sm., yuxarı və aşağı 2 sm., sağ 1 sm., abzaslar 1.25 sm. parametrlərinə uyğun yazılmalıdır.
Göndərilən tezislər alimlərin daxil olduğu heyət tərəfindən konfransın mövzusuna və qoyulan tələblərə uyğunluğu, elmi aktuallığı və orijinallığı baxımından dəyərləndiriləcək və müəlliflər 20 mart tarixinə qədər məlumatlandırılacaqlar. Qəbul edilən məruzələrin son təqdimetmə tarixi 10 apreldir.
Məruzələrin mətninin hazırlanmasına qoyulan tələblər:
- Mətnlər Word-A4 formatında 8-12 səhifə həcmində olmalıdır;
- Times New Roman, 12 şrift, 1 intervalla, soldan 3 sm., yuxarı və aşağı 2 sm., sağ 1 sm., abzaslar 1.25 sm. parametrlərinə uyğun yazılmalıdır.;
- Birinci səhifədə yuxarıda sağda qara hərflərlə müəllifin adı, soyadı, elmi dərəcəsi, vəzifəsi, işlədiyi elmi müəssisənin adı, elektron poçt ünvanı (e-mail) və əlaqə nömrəsi yazılmalıdır;
- Müəllifin ad və soyadından sonra səhifənin ortasında məqalənin adı böyük qara hərflərlə yazılmalıdır;
- Məqalənin adından sonra Azərbaycan dilində qısa xülasə, ingilis və rus dillərində açar sözlər yazılmalıdır;
- Məruzələr giriş, əsas mətn və nəticə strukturuna uyğun olmalıdır;
- Nəticədən sonra ingilis və rus dilində qısa xülasə verilməli, xülasələrdə məruzənin adı da qeyd edilməlidir;
- İstifadə edilən mənbələr “İstifadə edilən ədəbiyyat” başlığı altında əlifba sırası ilə verilməli və mətndə ona uyğun olaraq kodlaşdırılmalıdır;
- Rəsmlər, tablolar və qrafiklər olarsa, ayrı-ayrı nömrələnməli və altında qısa izahat verilməlidir. Məruzə ilə uyğunluğu olmayan rəsm və tablolara yer verilməməlidir.

“Heydar Aliyev and world policy” scientific conference to be held
“Heydar Aliyev and world policy” scientific conference dedicated to 92th anniversary of national leader, founder of independent Azerbaijan state Heydar Aliyev will be held.
Event by joint organization of ANAS Department of Humanitarian and Social Sciences and World Policy Institute will be attended by individuals engaged in academic research on the subject.
Those who willing to attend the conference can send thesis abstracts to cwpi@mail.ru until March 10, 2015.
Designation of thesis abstracts:
- Thesis should be in Word-A4 page, Times New Roman 12 font, according to the following parameters: interval 1, by left 3 cm, upper and lower 2 cm, right 1 cm, paragraphs 1.25 cm.
Thesis submitted to the conference will be assessed by the committee, which included scientists in terms of compliance with requirements, scientific relevance and originality, as well as be informed until March 20. Deadline for thesis submission is April 10.
Requirements for the preparation of thesis texts:
- Texts should be of 8-12 pages in A4 format.
- Should be written in Times New Roman 12 font, interval 1, by left 3 cm, upper and lower 2 cm, right 1 cm, paragraphs 1.25 cm.
- Author's name, last name, academic degree, position, name of the scientific institution, e-mail address (e-mail) and contact number should be written on the first page, right above in bold letters.
- Paper title should be written in the middle of the page, after author's name and surname, in bold letters.
- After the paper title should be written brief abstract in Azerbaijani and keywords in English and Russian languages.
- Papers should appropriate to introduction, main text, and the result structure.
- After summary should be given brief abstract in English and Russian, then, mentioned paper title in summaries.
- References should be given in alphabetical order “Under the heading of used literature” and text should be coded in accordance with.
- Drawings, spreadsheets and graphs should be individually numbered and given a brief explanation. Drawings and spreadsheets with non-compliance should not be included.