Akademik Arif Paşayev “Mühəndislik elminin perspektiv məsələləri” adlı beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış edib
16.05.2021 15:15
Moskvada SSRİ Mühəndislik Akademiyasının, Rusiya və Beynəlxalq Mühəndislik akademiyalarının 30 illiyinə, həmçinin Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının (BMA) və Rusiya Mühəndislik Akademiyasının (RMA) prezidenti, akademik B.V.Qusevin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mühəndislik elminin perspektiv məsələləri” adlı beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda 17 ölkədən 94 nəfər iştirak edib. Tədbir koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq distant formatda təşkil edilib.
Əvvəlcə BMA və RMA-nın prezidenti, akademik Boris Qusev giriş sözü ilə çıxış edib. Sonra BMA-nın fəxri prezidenti, Beynəlxalq Tan Mükafatının təsisçisi Samuel İn çıxış edərək konfrans iştirakçılarını salamlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının prezidenti, akademik Arif Paşayev “Azərbaycanın prioritetləri: enerji layihələri və elm tutumlu sahələrin inkişafı” adlı məruzə ilə çıxış edib. Yubilyarı 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edən Arif Paşayev vurğulayıb: “Siz Rusiyanın intellektual fondunun görkəmli nümayəndəsi və istedadlı təşkilatçı-alimsiniz. Sizin fəaliyyətiniz Rusiya, MDB ölkələri və uzaq xarici ölkələrin elmi və mühəndislik birliklərinin birləşdirilməsində böyük rol oynayır. Bu tarix, yaradıcılıq fəaliyyəti və mütərəqqi fikirlərlə dolu həyat fəaliyyətinizin yekun hesabatı kimi qeyd olundu və Sizin kimi bir insanla ümumi elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq etməyimizlə məmnunluq duyuruq”.
Növbəti məruzə ilə “Krekinq-proses zamanı firksion elementlərinin qarşılıqlı təsirinin tribokinetik modelləri” mövzusunda akademiyanın vitse-prezidenti, akademik Əhəd Canəhmədov çıxış edib.

Academician Arif Pashayev delivered a report at the international conference "Perspective Problems of Engineering Science"
16.05.2021 15:15
Moscow hosted an international scientific-practical conference "Perspective Problems of  Engineering Science", dedicated to the 30th anniversary of the Academy of  Engineering of the USSR, Russian and International Academy of Engineering, as well as the 85th anniversary of the President of the International Academy of Engineering (BMA) B.V. Gusev,and the Russian Academy of Engineering (RMA).
94 people from 17 countries took part in the conference. The event was organized in a remote format in connection with the coronavirus pandemic.
The first speech was made by the President of  BMA and RMA, Academician Boris Gusev.Then the participants of the conference were greeted by the honorary president of  BMA, the founder of the International Tan Prize.
President of the Azerbaijan Academy of  Engineering, Academician Arif Pashayev made a report "Priorities of Azerbaijan: energy projects and the development of scientific directions". Congratulating on the 85th anniversary, Arif Pashayev said: “You are a visible representative of the Russian Intellectual Foundation and a talented organizer-scientist. Your activity plays a major role in uniting the scientific and engineering associations of  Russia, the CIS and far abroad. This date was marked as the last report of your life, full of creative activity and progressive ideas, and we are pleased to work with such a person, as you, in the field of science and technology as a whole".
The next report was made by the Vice-President of  the Academy, Academician Ahad Dzhanakhmedov on "Tribokinetic models of  interaction of  frictional elements in the process of splitting".