MEK-ə “44 günlük diplomatiya dərsləri” kitabı daxil olub
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən nəşr olunan kitabda Prezident İlham Əliyevin 29 sentyabr – 9 noyabr 2020-ci il tarixləri arasında xarici KİV-ə verdiyi müsahibələri yer alıb.
Kitabda nəşr olunmuş 27 müsahibədə Azərbaycanın xarici ölkələr ilə sosial, strateji və iqtisadi, siyasi əlaqələri, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağa münaqişəsi, 44 günlük müharibə və qazanılan zəfər və s. bu kimi mövzular əhatə edilib.
Azərbaycan, ingilis və rus dillərində çap edilən kitabın ideya müəllifi Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadədir.

The CSL received the book "44 days of diplomacy lessons"
The Central Scientific Library (CSL) of ANAS has received a book entitled "44-day diplomacy lessons".
The book, published by the Institute of Law and Human Rights of ANAS, contains interviews of President Ilham Aliyev with foreign media from September 29 to November 9, 2020.
The 27 interviews published in the book cover topics such as Azerbaijan's social, strategic and economic, political relations with foreign countries, as well as the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh, the 44-day war and the victory.
The author of the idea of the book, published in Azerbaijani, English and Russian languages, is the director of the Institute of Law and Human Rights, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazadeh.