ETİ-də Elm gününə həsr olunan seminar keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli elm tarixinin təşəkkülü və təşkilatlanma prosesi haqqında məlumat verib. Alim qeyd edib ki, multidissiplinar sahə olan elm tarixinin əsası XVI əsrdə ingilis filosofu, tarixçi, yazıçı Frensis Bekon tərəfindən qoyulub və sonralar belçikalı alim Corc Sorton, amerikalı tarixçi Merton Colter, rusiyalı alim Vladimir Vernadski və digərləri tərəfindən bu elm sahəsi təkmilləşdirilib.
Azərbaycanda elm tarixinin təşkilatlanma prosesinin isə XX əsrin 60-cı illərində Təbiətşünaslıq və texnika tarixi elmi şurasının yaradılması ilə başladığını söyləyən, institut direktoru bu gün dünyada elmlərin inteqrasiyasının getdiyini, biofizika, biokimya, molekulyar biologiya, molekulyar biofizika kimi yeni elm sahələrinin yarandığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, hazırda dünyada 140-dan çox elm tarixi kafedrasının və 5 Elm Tarixi İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
ETİ-nin qısa müddətdə dünyanın bir çox elmi mərkəzləri ilə əlaqələr qurduğunu və əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran M.Seyidbəyli qeyd edib ki, müəssisədə elmlərin multidissiplinar təhlilini vermək, elm tarixinin nəzəri və metodoloji problemlərini əsaslandırmaq, eləcə də qədim dövrdən bu günə qədərki tarixi görüşlərin formalaşmasını öyrənmək istiqamətində işlər aparılır.
Sonra Elm Tarixi İnstitutunun əməkdaşları – Elm tarixinin nəzəri və metodoloji problemləri şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bayram Quliyev “ Elm Tarixinin əsas metodları”, sosiologiaya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Məmmədova “Elmin sosiologiyası”,  elmi işçi Elxan Quliyev isə “Elm tarixi haqqında” adlı məruzələr təqdim edərək mövzuya müxtəlif aspektlərdən münasibət bildiriblər.

A seminar dedicated to Science Day was held at the Institute of History of Science
A scientific seminar dedicated to March 27 - Science Day was held at the Institute of History of Science of ANAS.
Opening the event, the director of the institute, doctor of historical sciences Maryam Seyidbayli informed about the formation and organization of the history of science. She noted that the history of science, a multidisciplinary field, was founded in the 16th century by the English philosopher, historian and writer Francis Bacon, and later improved by Belgian scientist George Sorton, American historian Merton Colter, Russian scientist Vladimir Vernadsky and others.
She said the process of organizing the history of science in Azerbaijan began in the 1960s with the establishment of the Scientific Council for the History of Natural Sciences and Technology. In addition, she said that currently there are more than 140 departments of history of science and 5 institutes of history of science in the world...
Then the staff of the Institute of History of Science - Head of the Department of Theoretical and Methodological Problems of History of Science, Doctor of Philosophy in History Bayram Guliyev, Doctor of Sociology Saadat Mammadova, researcher Elkhan Guliyev presented reports and commented on various aspects.