Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanda meliorasiya olunmuş torpaqlarda suvarmanın su-duz rejiminə təsirindən danışılıb
15.03.2021 10:15
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, a.e.d. Mustafa Mustafayev görkəmli qazax alimi, professor L.E.Tajibayevin anadan olmasının 105 illiyinə həsr edilən “Qloballaşma kontekstində su ehtiyatlarının idarə olunması” mövzusunda onlayn beynəlxalq elmi-praktiki kofransda iştirak edib.
Qazaxıstan Milli Aqrar Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Orta Asiyada su ehtiyatlarının idarə edilməsinin səmərəliyinin artırılması üçün təkliflərin hazırlanması, regional ekoloji problemlərin həllinə dair birgə əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi və s. mövzularda müzakirələr aparılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.
Mustafa Mustafayev konfransın plenar iclasında “Azərbaycanda meliorasiya olunmuş torpaqlarda suvarmanın su-duz rejiminə təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

The international event discussed the impact of irrigation on the water-salt regime in reclamated lands in Azerbaijan
15.03.2021 10:15
Head of the laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, Mustafa Mustafayev took part in the online international scientific-practical conference "Water resources management in the context of globalization" dedicated to the 105th anniversary of the prominent Kazakh scientist, professor L.E.Tajibayev.
The conference, organized by the National Agrarian University of Kazakhstan, discussed the preparation of proposals to increase the efficiency of water resources management in Central Asia, the identification of areas for joint cooperation to address regional environmental problems, etc. and adopted a relevant decision.