AMEA-da elmlə təhsilin inteqrasiyası gücləndirilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin son illər elm və təhsil sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğı, xalqımız üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan hər iki sahə ilə bağlı qəbul etdiyi qərarlar ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafı və onların müasir səviyyədə inteqrasiyası üçün böyük imkanlar yaratmışdır. Bu imkanlardan səmərəli istifadə etməklə AMEA-da elmlə təhsilin vəhdətinin təmin edilməsi, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun olaraq təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesində tətbiqi, multidissiplinar biliklərin tədris olunması, eləcə də AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili hazırda AMEA-nın qarşısında duran əsas vəzifələrdir.
AMEA-da elmlə təhsilin səmərəli inteqrasiyasını təmin etmək, ölkəmizin yüksəkixtisaslı mütəxəssislərə və elmi kadrlara artan tələbatını ödəmək, respublika üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan tətbiqi ixtisaslar üzrə elmi biliklərə yiyələnmiş kadrlar hazırlamaq müasir Azərbaycan elminin tələblərindəndir.
Bu tələblərin yerinə yetirilməsi məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Elmi-təşkilat idarəsi AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi adlandırılması qərara alınmışdır. AMEA Rəyasət Heyəti Aparatı Elm və təhsil idarəsinin Elmi tədqiqatların təşkili şöbəsinin rəis müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov Rəyasət Heyəti aparatı Elm və təhsil idarəsinin Təhsil şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqova AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin əsasnaməsini hazırlayaraq Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim etməsi tapşırılmışdır.

Integration of science and education is strengthening
President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev’s care and attention to the science and education and decisions in the field created plenty of chances for the integration of science and education.
Ensuring combination of science and education opportunities at ANAS, improving staff training system in accordance with modern standards, the application of scientific research results in the learning process, multidisciplinary teaching of knowledge, as well as organization of postgraduate education at ANAS are main tasks of ANAS.
Presidium of ANAS decided to name Scientific – Educational office of Central Administration of Presidium of ANAS as Scientific - Educational office of Administration of Presidium of ANAS. Omar Gulalov, deputy chief of Organizing scientific researches department of Scientific - educational office of Administration of Presidium of ANAS, has been appointed as chief of Education Department of Science and Education Office of Administration of Presidium of ANAS.
Chief of Science and Education Office of Administration of Presidium of ANAS, Dr. in technique Aminagha Sadigova has been tasked to prepare Regulation of Science and Education Office of Administration of Presidium of ANAS and submit to Presidium of ANAS.
Academic secretary, academic Rasim Aliguliyev has been assigned to monitor the implementation of the decision.