AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun fəal gənc alimləri mükafatlandırılıb
AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən institutun 2014-cü ildə elmi və ictimai fəaliyyəti ilə fərqlənən bir qrup gəncləri mükafatlandırıb. Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası son bir ildə aktiv fəaliyyət göstərmişdir. Şura tərəfindən gənclərin elmə stimullaşdırılması üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Sonra çıxış edən şuranın sədri, k.ü.f.d. Əfsun Sucayev bildirib ki, təltif olunan gənclərin seçilməsi zamanı onların akademiya tarixində ilk dəfə keçirilən “Bakı Elm Festivalı-2014”də fəal iştirakı, “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyi və “Neftçilər Günü”nə həsr olunan gənc alim və mütəxxəssislərin I Beynəlxalq Konfransında məruzələri və xaricdə yüksək impakt faktorlu jurnalda çap olunan əsərləri əsas meyar götürülmüşdür.
Sonra institutun doktorantları Xədicə Məmmədyarova, Aysel Rəhimova, Nəzər Nəzərova, Mənsurə Hüseynovaya və AMEA institutlararası futbol çempionatında aktiv iştirakına görə “Aşqarlar” komandasının üzvlərinə müvafiq diplomlar təqdim olunub.

Были награждены активные молодые ученые Института химии присадок НАНА
Совет молодых ученых и специалистов Института химии присадок НАНА наградил группу молодых и активных ученых, отличившихся своей научной и общественной деятельностью за 2014 год.
На проводимом по этому поводу мероприятии директор института, академик Вагиф Фарзалиев отметил, что Совет молодых ученых и специалистов вел активную деятельность за последний год.
Совет осуществил ряд мероприятий, направленных на стимулирование научной деятельности молодежи.
Выступивший затем председатель совета, доктор философии по химии Афсун Суджаев отметил, что основными критериями выбора на соискание наград были: активное участие молодых ученых в проведенном впервые в истории академии «Бакинском фестивале науки -2014», выступления с докладами на I Международной конференции молодых ученых и специалистов, посвященной 20-летию «Контракта века» и «Дню нефтяников», а также их труды, опубликованные в иностранных журналах с высоким импакт-фактором.
Затем докторанты института Хадиджа Мамедярова, Айсель Рагимова, Назар Назарова, Мансура Гусейнова, а также члены футбольной команды «Присадки» за активное участие в межинститутском чемпионате по футболу НАНА были награждены соответствующими дипломами.