Beynəlxalq radioaktiv tullantıların idarəedilməsinə həsr olunan konfrans keçiriləcək
Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyinin (AEBA) təşkilatçılığı ilə 1-5 noyabr 2021-ci il tarixlərində “Beynəlxalq radioaktiv tullantıların idarəedilməsi: Davamlı gələcək üçün həll yolları” adlı konfrans keçiriləcək.
Avstriyanın Vyana şəhərində təşkil olunacaq konfrans radioaktiv tullantıların idarəedilməsi sahəsindəki mövcud vəziyyət və həll yolları haqqında fikir və informasiya mübadiləsini təşviq etmək məqsədi daşıyır. Konfransda məruzə və ya poster təqdimatla iştirak etmək istəyənlər 5 mart 2021-ci il tarixinə qədər konfransın veb əsaslı sənəd göndərmə sistemi olan IAEA – INDICO vasitəsilə elektron formatda xülasə təqdim etməlidir.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində bu sahədə təcrübə qazanmış ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin iştirakı ilə “Milli proqramatik perspektivlər”, “Tullantıların idarəedilməsi strategiyalarının tətbiqi”, “Müvafiq tullantılar üzrə həll yolları”, “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsinin dəstəklənməsində təhlükəsizlik vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasının rolu”, “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsi proqramlarının sosial-iqtisadi tərəfləri”, “İnteqrasiya edilmiş tullantıların idarəedilməsi” və “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsində ölkələrarası əməkdaşlıq” mövzuları üzrə panel müzakirələrin aparılması, eləcə də əlavə tədbir və sərgilərin təşkili nəzərdə tutulub.

An İnternational Conference on Radioactive Waste Management will be held
The International Atomic Energy Agency (IAEA) will host a conference on "International Radioactive Waste Management: Solutions for a Sustainable Future" on November 1-5, 2021.
The conference, to be held in Vienna, Austria, aims to promote the exchange of views and information on the current situation and solutions in the field of radioactive waste management. Those wishing to participate in the conference with a report or poster presentation must submit an abstract in electronic format by March 5, 2021 through the conference's web-based document submission system IAEA - INDICO.
It should be noted that the conference was attended by scientists and experts from countries with experience in this field, "National programmatic perspectives", "Implementation of waste management strategies", "Relevant waste solutions", "The role of improving safety in supporting radioactive waste management", " It is planned to hold panel discussions on "Socio-economic aspects of radioactive waste management programs", "Integrated waste management" and "International cooperation in radioactive waste management", as well as the organization of additional events and exhibitions.