Beynəlxalq radioaktiv tullantıların idarəedilməsinə həsr olunan konfrans keçiriləcək
Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyinin (AEBA) təşkilatçılığı ilə 1-5 noyabr 2021-ci il tarixlərində “Beynəlxalq radioaktiv tullantıların idarəedilməsi: Davamlı gələcək üçün həll yolları” adlı konfrans keçiriləcək.
Avstriyanın Vyana şəhərində təşkil olunacaq konfrans radioaktiv tullantıların idarəedilməsi sahəsindəki mövcud vəziyyət və həll yolları haqqında fikir və informasiya mübadiləsini təşviq etmək məqsədi daşıyır. Konfransda məruzə və ya poster təqdimatla iştirak etmək istəyənlər 5 mart 2021-ci il tarixinə qədər konfransın veb əsaslı sənəd göndərmə sistemi olan IAEA – INDICO vasitəsilə elektron formatda xülasə təqdim etməlidir.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində bu sahədə təcrübə qazanmış ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin iştirakı ilə “Milli proqramatik perspektivlər”, “Tullantıların idarəedilməsi strategiyalarının tətbiqi”, “Müvafiq tullantılar üzrə həll yolları”, “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsinin dəstəklənməsində təhlükəsizlik vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasının rolu”, “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsi proqramlarının sosial-iqtisadi tərəfləri”, “İnteqrasiya edilmiş tullantıların idarəedilməsi” və “Radioaktiv tullantıların idarəedilməsində ölkələrarası əməkdaşlıq” mövzuları üzrə panel müzakirələrin aparılması, eləcə də əlavə tədbir və sərgilərin təşkili nəzərdə tutulub.

Состоится конференция, посвященная  обращению с радиоактивными отходами
С 1-5 ноября 2021 г. Международное агентство по атомной энергии проведет конференцию на тему «Управление международными радиоактивными отходами: решения для устойчивого будущего».
Конференция, которая состоится в Вене, направлена ​​на содействие обмену мнениями и информацией о текущей ситуации и решениях в области обращения с радиоактивными отходами.
Желающие принять участие в конференции с докладом или презентацией должны представить резюме в электронном формате до 5 марта 2021 года через веб-систему подачи документов конференции IAEA - INDICO.
Отметим, что в рамках конференции предусмотрено проведение панельных дисскусий на темы: «Социально-экономические аспекты программ обращения с радиоактивными отходами», «Комплексное обращение с отходами» и «Международное сотрудничество в сфере обращения с радиоактивными отходами » с участием ученых и специалистов из стран, имеющих опыт в данной области, а также организация различных мероприятий и выставок.