Mərkəzi Elmi Kitabxanada “Qarabağ Qəhrəmanları” Fondu yaradılacaq
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası Azərbaycan elminə innovativ xidmət istiqamətində görülən işlərlə yanaşı, xalqımızın mədəniyyətini, tarixini, qəhrəmanlıq ənənələrini hər zaman uca tutaraq bu sahədə də mühüm addımlar atıb.
Görülən işlərin davamı olaraq, Azərbaycan kitabxana sistemində ilk dəfə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Qarabağ Qəhrəmanları” Fondu yaradılacaq.
Fondda bu günə kimi Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsinə həsr olunmuş, münaqişə müddətində yazılan kitablar, məqalələr, müsahibələr, fotolar, televiziya verilişləri, sənədli və bədii filmlər toplanılacaq. Həmçinin gələcəkdə də bu mövzuya həsr olunacaq nəşrlər fonda daxil edilərək oxucuların istifadəsinə veriləcək. Eyni zamanda, müharibədə iştirak edən Azərbaycanın şəhid olmuş mərd oğullarının şəxsi kitabxanalarındakı kitablar da fondda sərgilənəcək.
Bununla yanaşı, fond MEK-in həm yerli, həm də əcnəbi istifadəçilərinə Azərbaycan tarixində əvəzolunmaz izlər qoyan qəhrəmanlarımızın yaxından tanıdılmasına şərait yaradacaq.
Fondun yaradılmasında əsas məqsəd 30 ilə yaxın davam etmiş Qarabağ münaqişəsinə həsr edilən sənədləri sistemli şəkildə toplayaraq mühafizə etməkdir.
Qeyd edək ki, yeni yaradılacaq fonda II Qarabağ döyüşlərində mərdliklə iştirak etmiş, 2020-ci il noyabr ayının 23-ü Suqovuşan istiqamətində minaya düşərək şəhid olmuş Azərbaycan Ordusunun polkovniki Babək Səmidlinin bacısı, MEK-in əməkdaşı Röksanə Səfərzadə rəhbərlik edəcək.

Along with the work done in the direction of innovative service to the science of Azerbaijan, the Central Scientific Library of ANAS has always taken important steps in this direction, always glorifying the culture, history and heroic traditions of our people.
As a continuation of the work done, for the first time in the library system of Azerbaijan, the "Karabakh Heroes" Fund will be established in the Central Scientific Library of ANAS.
The fund will collect books, articles, interviews, photos, TV programs, documentaries and feature films dedicated to the First and Second Karabakh Wars. Also, publications dedicated to this topic will be included in the fund and made available to readers in the future. At the same time, books from the personal libraries of the martyred sons of Azerbaijan who took part in the war will be exhibited in the fund.
The main purpose of establishing the fund is to systematically collect and protect documents dedicated to the Karabakh conflict, which has lasted for almost 30 years.
It should be noted that the new fund will be headed by Roksana Safarzadeh, the sister of Azerbaijani Army Colonel Babek Samidli, who bravely took part in the Second Karabakh War and was killed by a landmine in the direction of Sugovushan on November 23, 2020.