AMEA-nın 70 illik yubileyi cari ilin noyabr ayında keçiriləcək
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu gün keçirilən mətbuat konfransında çıxışı zamanı akademiyanın 70 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planının artıq təsdiq edildiyini və tədbirin keçirilməsi ilə bağlı hazırlıq işlərinin görüldüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, AMEA-nın yubiley mərasiminin təşkili ilə əlaqədar ölkə rəhbərliyinin razılığı da əldə olunub: “Cari ilin aprel ayında AMEA-nın ümumi yığıncağı keçiriləcək və ölkə ictimaiyyəti tədbirlə bağlı görülən mühüm işlər barədə məlumatlandırılacaq. Yubiley tədbirinin noyabr ayında keçirilməsi planlaşdırırlır”.
2014-cü ildə AMEA-nın həyatında baş verən mühüm hadisələrdən də söz açan A.Əlizadə ötən ilin fevral ayında Gəncə şəhərində akademiyanın yeni bölməsinin açılmasını xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, yeni bölmənin fəaliyyəti Azərbaycan elmi, o cümlədən AMEA-nın inkişafında mühüm rol oynayacaq.
A.Əlizadə, həmçinin son illər elmimizdə əldə olunan nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması və gənclərin elmə cəlb olunmasını əsas hədəf seçən “Bakı Elm Festivalı - 2014"ün keçirilməsini mühüm elm hadisəsi kimi qiymətləndirib. Festivalın ölkə ictimaiyyəti tərəfindən böyük maraqla qarşılandığını və rezonansa səbəb olduğunu vurğulayan alim gələcəkdə Azərbaycan üzrə Elm Festivalının da keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri respublika üzrə dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarında elmi fəaliyyətlə məşğul olan müəssisə və təşkilatların səlahiyyətli nümayəndələrini bir araya gətirən Azərbaycan alimlərinin I qurultayını da xatırladaraq bu tədbirin AMEA tarixində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və xüsusi yer tutduğunu bildirib.

70th anniversary of ANAS to be held in November
In a press conference, president of ANAS acad. Akif Alizadeh stated that Action Plan associated with 70th anniversary of ANAS has been approved and spadework been done. According him, government management has agreed to organization of anniversary event: “On April of current year, general assembly of ANAS will be held and social community be informed on the vital fulfillments done on the event. Jubilee is planned to hold in November.”
Making speech on remarkable events emerged in ANAS within 2014, A. Alizadeh specially noted the establishment of new department of academy in Ganja Branch. Functioning of the new department will play vital role in development of Azerbaijan science and ANAS. A. Alizadeh highlighted “Baku Science Festival” as an important scientific event as well. Azerbaijan Science Festival is intended to hold in near future. A. Alizadeh also reminded about the 1st Congress of Azerbaijan Scientists which brought together responsible delegates of enterprises and organizations who are engaged in scientific activity and working in the government, business and civil sectors.