Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə
Sizi doğum gününüz münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ən səmimi arzularımızı çatdırır, can sağlığı, şəxsi həyatınızda və dövlətçilik fəaliyyətinizdə bundan sonra da böyük uğurlar diləyirik. Hesab edirik ki, bu il 44 gün ərzində 30 ildən artıq işğal altında qalan Qarabağ torpaqlarını erməni işğalçılarından azad etməklə doğum gününüzə ən böyük hədiyyəni elə Siz özünün etmisiniz. Sizin qətiyyətiniz nəticəsində Azərbaycan ordusunun qazandığı parlaq tarixi zəfər regiondakı geosiyasi mənzərəni dəyişmiş, yeni reallıqlar yaratmış, ölkəmiz qarşısında yeni inkişaf üfüqləri açılmışdır. Heç şübhəsiz ki, bu yeni mərhələdə Azərbaycan yeni məqsədlər, vəzifələr və çağırışlarla üz-üzədir. Malik olduğunuz zəngin dövlətçilik təcrübəsi, əzmkarlıq, prinsipiallıq, idarəçilik bacarığı hesabına bütün bunların öhdəsindən qısa zamanda və uğurla gələcəyinizdən şübhəmiz yoxdur. Xalqımız əmindir ki, növbəti illərdə Siz erməni vandalları tərəfindən xarabalığa çevrilmiş Qarabağı Azərbaycanın digər bölgələri kimi abad və çiçəklənən bir diyara çevirəcəksiniz. 17 illik Prezidentliyiniz dövründə apardığınız misilsiz quruculuq işləri bizə belə deməyə əsas verir.
2003-2020-ci illər ərzində Azərbaycan Prezidenti vəzifəsində uzaqgörən və müdrik fəaliyyətiniz ölkəmizin beynəlxalq aləmdə sözü keçən, mövqeyi nəzərə alınan güclü bir dövlət kimi tanınmasına gətirib çıxarmışdır. Siz özünüz isə nüfuzlu, dəst-xəttilə seçilən, mahir siyasətçi, görkəmli dövlət xadimi kimi tanınır və qəbul edilirsiniz. Sizin Prezidentliyiniz dövründə ölkəmizin qazandığı tarixi uğurlar haqlı olaraq hər bir azərbaycanlı üçün fəxr qaynağıdır.
Heç şübhəsiz ki, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin görmək istədiyi qüdrətli, müasir və mütərəqqi Azərbaycan dövlətinin qurulması prosesi Sizin müdrik rəhbərliyiniz altında mütləq öz məntiqi yekununa çatacaqdır.

Поздравительное письмо Президиума НАНА
От всего сердца поздравляем Вас с Днем рождения, желаем Вам крепкого здоровья и еще больших успехов в личной жизни и государственной деятельности. Считаем, что в этом году самый большой подарок Вы преподнесли себе сами: за 44 дня от армянских агрессоров были освобождены Карабахские земли, которые находились под вражеской оккупацией около 30-ти лет. Блестящая историческая победа азербайджанской армии, одержанная благодаря Вашей решимости, изменила геополитическую ситуацию в регионе, создала новые реалии и раскрыла перед нашей страной новые горизонты развития. Не вызывает сомнений, что на этом этапе развития перед Азербайджаном стоят новые цели, задачи и призывы. Мы уверены, что благодаря присущим Вам богатому опыту государственного строительства, настойчивости, принципиальности и управленческим способностям Вы в скором времени успешно справитесь со всеми этими задачами. Наш народ верит, что в будущем Вы превратите разрушенный армянскими вандалами Карабах в такой же благоустроенный и процветающий край, как и все прочие регионы Азербайджана. Осуществленные Вами за 17 лет правления разносторонние созидательные работы дают нам все основания утверждать это.
Благодаря Вашей дальновидной и мудрой деятельности на посту Президента Азербайджанской Республики в течение 2003-2020 гг. наша страна получила известность на международной арене как государство, с которым считаются и позицию которого учитывают. А Вы сами снискали известность и воспринимаетесь в мире в качестве умелого политика и выдающегося государственного деятеля, отличающегося своим авторитетом и твердой позицией. Исторические успехи, одержанные нашей страной за годы Вашего правления, являются источником гордости для каждого азербайджанца.
Мы уверены, что под Вашим мудрым руководством процесс построения мощного, современного и прогрессивного Азербайджанского государства, каким его хотел видеть общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев, обязательно придет к своему логическому завершению.