Naxçıvan Bölməsində gənclərlə görüş keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində muxtar respublikanın fəal gəncləri ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı” adlı monoqrafiyanın müəllifi, bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevlə görüş keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Naxçıvan Muxtar Respublikasının Gənclər Fondunun icraçı direktoru Cəbi Quliyev ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasəti və onun uğurlu nəticələrindən bəhs edib. Bildirib ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməkdədir. Onun sözlərinə görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında da gənclərlə iş yüksək səviyyədə qurulub, onların asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün hər cür şərait yaradılıb. O qeyd edib ki, bu gün muxtar respublika gəncləri bir sıra layihələrdə uğurla iştirak edir və bu, onların gələcək vətənpərvər, sağlam vətəndaş kimi formalaşmasında mühüm rol oynayır.
Daha sonra çıxış edən akademik İsmayıl Hacıyev bölmə haqqında qısa məlumat verərək, qazanılmış elmi nailiyyətləri gənclərin diqqətinə çatdırıb. Gənclərə elmin bütün sahələrində ehtiyac olduğunu vurğulayan alim bildirib ki, Naxçıvan Bölməsinin fəaliyyətinin əsas qayəsi Naxçıvanşünaslıq elminə xidmət etməkdir.
Monoqrafiyadan söz açan alim sözügedən nəşrin Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 95 illiyinə həsr olunduğunu söyləyib. Nəşrdəki fəsillər və onların əhatə etdiyi mövzuları gənclərin diqqətinə çatdıran akademik qeyd edib ki, kitabı oxuyan hər bir oxucu 1995-2019-cu illərdə muxtar respublikada sosial-iqtisadi və mədəni sahədə baş verən dəyişikliklərin, dinamik və davamlı inkişafın, əldə edilmiş nailiyyətlərin şahidi olacaqlar. Monoqrafiyadan yararlanan hər bir fəal gənc öz gələcək fəaliyyətində məhz bu perspektivli inkişafı nümunə götürə bilər.
İ.Hacıyev muxtar respublikada ərazi, enerji və ərzaq təhlükəsizliyinin tam təmin olunduğunu, bu sahədə işlərin daim yüksələn xətlə davam etdirildiyini söyləyib. O bildirib ki, Naxçıvan əsrin əvvəlində elektrik enerjisi idxal edirdisə, artıq enerji ixrac edən strateji əhəmiyyətli bir regiondur.
Elm, təhsil, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdəki irəliləyişləri diqqətə çatdıran alim vurğulayıb ki, 25 il ərzində əldə edilmiş inkişaf məhz xalqın və dövlətin mənafeyinə yönəlmiş uğurlu siyasətin bəhrəsidir. Həmin uzaqgörənliyin nəticəsidir ki, Naxçıvan bu illər ərzində daim yüksələn inkişaf tempində uğurla irəliləyir.
Sonra fəal gənc Şövkət Kərimlinin monoqrafiya haqqında çıxışı dinlənilib və gəncləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A meeting with young people was held in Nakhchivan Branch
A meeting was held at the Nakhchivan Branch of ANAS with the active youth of the autonomous republic with the author of the monograph "Socio-economic and cultural development of the Nakhchivan Autonomous Republic", chairman of the department, academician Ismayil Hajiyev.
Opening the event, Executive Director of the Youth Foundation of the Nakhchivan Autonomous Republic Jabi Guliyev spoke about the youth policy implemented in our country and its successful results.
Then Academician Ismayil Hajiyev briefed on the department and informed the youth about the scientific achievements. Emphasizing the need for young people in all fields of science, the scientist said that the main goal of the Nakhchivan Division is to serve Nakhchivan studies.
Speaking about the monograph, the scientist said that the publication was dedicated to the 95th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic. Bringing the chapters and topics covered by them to the attention of young people, the academician said that every reader of the book will witness the socio-economic and cultural changes, dynamic and sustainable development and achievements in the autonomous republic in 1995-2019. Every young activist who benefits from the monograph can take this promising development as an example in their future activities.
I.Hajiyev said that the territorial, energy and food security of the autonomous republic is fully ensured, and work in this area continues to grow. He said that if Nakhchivan imported electricity at the beginning of the century, it is already a strategically important region that exports energy.
Then, a speech by young activist Shovkat Karimli on the monograph was heard and questions of interest to young people were answered.