Çoxsaylı mətbu orqanlar sırasında özünəməxsus yeri olan və öz dəst-xətti ilə seçilən AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik nəşri “Elm” qəzetinin bu il 24-cü nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi” və “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamları yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifəsində Livanlı məzunlar birliyinin katibinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə ünvanladığı təbrik məktubu, YUNESKO-nun torpaqşünas alimin tədqiqatları ilə bağlı AMEA prezidentinə müraciəti, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin Türkiyənin “Yeni şafak” qəzetinə müsahibəsi, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın Ermənistanın ekoloji terroru ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara göndərdiyi bəyanat, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyevin süni intellekt texnologiyaları ilə bağlı çıxışı yer alıb.
Bundan əlavə, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktor müavini, professor Nəcəf Müseyibli və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, professor Fərman Quliyevlə müsahibələr, “Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərin biomüxtəlifliyi: ekoloji terrorun nəticələri”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aqrobiomüxtəlifliyin bərpası və inkişaf etdirilməsi” sərlövhəli məqalələr, alimlərimizin əldə etdikləri nailiyyətlər, yeni nəşrlər və elmi yeniliklər də oxuculara təqdim olunur.

The 24th issue of "Elm" newspaper, a weekly publication of the Presidium of ANAS, which has a special place among many media outlets, was published this year.
The front page of the newspaper contains the decrees of President Ilham Aliyev on "the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan" and the approval of the "Action Plan for 2020-2025 on the implementation of the Strategy for Children".
On the next page of the press body the congratulatory letter of the secretary of the Lebanese Alumni Union to the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, the appeal of UNESCO to the President of ANAS on the researches of the soil scientist, the interview of the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli to the Turkish newspaper "Yeni Shafak" , the statement sent by the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova to the international organizations on the ecological terror of Armenia, the speech of the vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev on artificial intelligence technologies.
In addition, interviews with Deputy Director of the Institute of Archeology and Ethnography, Professor Nadjaf Museibli and Director of Lankaran Regional Scientific Center, Professor Farman Guluyev, articles, achievements of our scientists, new publications and scientific innovations are presented to readers.