Ağdamda erkən dəmir dövrünə aid saxsı məişət əşyaları aşkarlanıb
Ağdam rayonunun Bənövşələr qəsəbəsində qədim dövrə aid maddi-mədəniyyət nümunələri - iki ədəd saxsı qab və çoxlu saxsı qırıntılar aşkar olunub.
Aşkar edilən mədəniyyət nümunələri Ağdam Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinə təhvil verilib. Muzeyin direktoru Ülvi Qədirov aşkar olunan saxsı qablardan birinin qara cilalı olmasının maraq doğurduğunu deyib, bu qabın muzeydə qara cilalı ilk saxsı eksponat olduğunu söyləyib.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qarabağ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, professor Hidayət Cəfərov isə bildirib ki, tapıntılar son tunc - erkən dəmir (e.ə. XII-XI əsrlər) dövrünə aiddir və yaxınlıqdakı Palıdlı nekropolunun materialları ilə eyni tiplidir.

В Агдаме обнаружены фаянсовые предметы быта, относящиеся к эпохе раннего железа
В поселке Бановшалар Агдамского района были обнаружены древние образцы материальной культуры – два предмета фаянсовой посуды и много обломков.
Находки были переданы в Агдамский историко-краеведческий музей. Директор музея Ульви Гадиров сообщил, что интерес вызывает то, что одна из находок глянцевая и черного цвета, это первый подобный экспонат, поступивший в музей.
Руководитель Карабахской археологической экспедиции Института археологии и этнографии НАНА, профессор Гидаят Джафаров отметил, что находки относятся к эпохе поздней бронзы – раннего железа (XII-XI в. до н.э.) и идентичны с материалами некрополя Палыдлы, обнаруженного недалеко от этого места.