“Elm” nəşriyyatının direktoru Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Elmi şurasının üzvü seçilib
24.11.2020 14:13
AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (BEAA) Kitab nəşri və kitab mədəniyyəti üzrə Elmi şurasının üzvü seçilib. Bu Elmi şuraya üzvlük akademik kitab nəşri sahəsində beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsinə imkan yaradır.
Qeyd edək ki, 1993-cü ildən fəaliyyət göstərən BEAA-da 24 elmi şura fəaliyyət göstərir. Bu qurumlardan biri də Kitab nəşri və kitab mədəniyyəti üzrə Elmi şuradır. Qurum öz fəaliyyətini elmi, elmi-texniki və soraq-məlumat ədəbiyyatının beynəlxalq mübadiləsinin inkişafına əsaslanan informasiya məkanının formalaşması, akademik kitab nəşri sahəsində dövlətlərarası elmi və mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi kimi istiqamətlər üzrə həyata keçirir. Bundan əlavə, şura akademik kitab nəşri və kitab mədəniyyəti sahəsində müştərək nəşriyyat layihələri və tədqiqat proqramlarının əlaqələndirilməsi, müsabiqə və elmi forumların keçirilməsi və s. vəzifələri icra edir.

Директор издательства «Элм» («Наука») был избран членом Научного совета Международной ассоциации академий наук
24.11.2020 14:13
Директор издательства «Элм» («Наука») Национальной академии наук Азербайджана, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов был избран членом Научного совета по книгоизданию и книжной культуре Международной ассоциации академий наук (МААН). Представительство в данном совете способствует расширению международного сотрудничества в области академического книгоиздания.
Отметим, что в МААН, которая функционирует с 1993 года, действуют 24 научных совета, одним из которых является Научный совет по книгоизданию и книжной культуре. Совет осуществляет свою деятельность по таким направлениям, как содействие формированию информационного пространства на основе развития международного обмена научной, научно-технической и справочно-энциклопедической литературой, расширение межгосударственных научных и культурных связей в области академического книгоиздания и т.п. Помимо этого, в задачи Совета входит координация совместных издательских проектов и исследовательских программ в сфере академического книгоиздания и книжной культуры в целом, проведение конкурсов и научных форумов и т.д.