AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev Moskvada səfərdə olub
AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev Rusiyanın Moskva şəhərində səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində azərbaycanlı alim Rusiya Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, professor V.Belokrenitski ilə görüşüb.
Görüşdə iki elmi müəssisə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin, konfransların təşkili və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Ötən il Bakıda keçirilmiş Gənc şərqşünasların beynəlxalq konfransından danışan V.Belokrenitski tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib. Rusiyalı alim institutlar arasında, xüsusilə türkologiya, iranşünaslıq və ərəbşünaslıq sahəsində əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb.
Ş.Mustafayev Rusiya EA Şərqşünaslıq İnstitutunda Türkiyə sektorunun əməkdaşları ilə də görüşüb, həmçinin institutun nəşrləri ilə tanış olub.

Член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев побывал с визитом в Москве
Заместитель директора Института востоковедения НАНА член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев побывал с визитом в столице России в городе Москва.
В рамках визита азербайджанский ученый встретился с заместителем директора Института востоковедения Российской академии наук, профессором В.Белокренитски.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по поводу расширения связей сотрудничества между двумя научными учреждениями, реализации совместных научно-исследовательских проектов и организации конференций. Рассказав о прошедшем в прошлом году в Баку международной конференции молодых востоковедов, В.Белокренитски отметил, что конференция была организована на высоком уровне. Ученый также сообщил о возможностях сотрудничества между двумя институтами в области тюркологии, ирановедения и арабоведения.