Azərbaycan alimi ABŞ-da çap olunan kitabın bir hissəsini yazıb
ABŞ-ın Cənubi Karolina Universitetinin Sülh və Münaqişə Araşdırmaları Departamenti tərəfindən “Post sovet münaqişələri: otuz illik böhranlar” (“The Post-Soviet Conflicts: The Thirty Years’ Crisis”, Lexington Books, 2020. 398 pages.) kitabı çap olunub.
Professorlar Ə.Əskərov, S.Bruks və L.Çanturidzenin redaktoru olduğu nəşrin “Xəzər mübahisəsi” adlanan hissəsini (səh.243-259) Qafqaşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı yazıb. Alim mötəbər arxiv mənbələri əsasında Xəzər dənizinin hüquqi statusu məsələsinin meydana çıxması, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən “Əsrin müqaviləsi” imzalandıqdan sonra baş verən proseslər, Xəzəryanı dövlətlərin mövqeləri, Xəzərdə münaqişə və b. məsələləri təhlil edib.
Kitabda Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində yaranmış Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəbləri, gedişi və nəticələri Cənubi Karolina Universitetinin professoru Ə.Əskərovun yazdığı “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: sovetlərin sonunun başlanğıcı” adlı hissəsində araşdırılıb.

Азербайджанский ученый написал часть книги, изданной в США
Департаментом исследований мира и конфликтов Университета Южной Каролины издана книга «Постсоветские конфликты: тридцатилетний кризис» (“The Post-Soviet Conflicts: The Thirty Years’ Crisis”, Lexington Books, 2020. 398 pages.).
Часть издания под редакцией профессоров А.Аскерова, С.Брукса и Л.Чантуридзе под названием «Каспийский конфликт» (стр. 243-259) написала директор Института кавказоведения член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы. На основе весомых архивных источников ученый проанализировал вопросы возникновения правового статуса Каспийского моря, процессы, которые произошли после подписания Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым «Контракта века», позиции прикаспийских государств, конфликт на Каспии.
В книге рассматриваются причины, течение и последствия нагорно-карабахского конфликта, вызванного военной агрессией Армении, в разделе «Нагорно-карабахский конфликт: начало распада Советского Союза», написанном профессором А.Аскеровым из Университета Южной Каролины.