Dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin 100 illik yubileyi keçiriləcək
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutun onlayn iclasında çıxışı zamanı bu barədə məlumat verib. Alim bildirib ki, 2021-ci ildə dünya şöhrətli alim, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, professor Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 ili tamam olacaq.
R.Əliquliyev dahi şəxsiyyətin 100 illik yubileyinin təşkili ilə əlaqədar olaraq rəhbərlik etdiyi institut tərəfindən təşəbbüs qaldırıldığını, AMEA-nın Rəyasət Heyətində bu məsələyə dair müvafiq qərarın qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, gələn il Lütfi Zadənin yubiley tədbirinin keçirilməsi, alimin xatirəsinə həsr olunmuş məqalələrin hazırlanması, eləcə də kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi nəzərdə tutulur.
Akademik, həmçinin 2021-ci ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun yaranmasının 50 illiyi münasibətilə yubiley tədbirinin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb: “Tədbirdə institutun yarım əsr ərzində Azərbaycan elminin və informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələr, prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar, eyni zamanda qarşıda duran vəzifələrə dair məlumatların ictimaiyyətə təqdim olunması nəzərdə tutulur”.
AMEA-nın vitse-prezidenti  görkəmli alim Lütfi Zadənin 100 illik, eləcə də institutun 50 illik yubileyinin təşkili ilə əlaqədar olaraq tədbirlər planının hazırlanmasının vacibliyini qeyd edib, məsul əməkdaşlara bu məsələyə dair tapşırıqlar verib.

Будет отмечаться 100-летие всемирно известного ученого Лотфи Заде
Об этом сообщил вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий академик Расим Алгулиев в ходе своего выступления на онлайн-заседании института. Ученый сообщил, что в 2021 году исполнится 100 лет со дня рождения всемирно известного ученого, основоположника теории нечеткой логики, профессора Лотфи Заде.
Р.Алгулиев отметил, что инициатива возглавляемого им института была предпринята в связи с организацией 100-летия гениальной личности, и соответствующее решение было принято Президиумом НАНА по этому поводу. Он сообщил, что в следующем году состоится юбилейное мероприятие Лотфи Заде, будут подготовлены статьи, посвященные памяти ученого, а также организованы выступления в СМИ.
Академик отметил, что в 2021 году также состоится юбилейное мероприятие по случаю 50-летия Института информационных технологий.
Вице-президент НАНА подчеркнул важность подготовки плана мероприятий в связи с организацией 100-летия выдающегося ученого Лотфи Заде, а также 50-летия института, и дал поручения соответствующим лицам по этому поводу.