“Naxçıvan tarixi” kitabının II cildinin müəllifləri ilə görüş keçirilib
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovun “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyinin hazırlanması”na dair 6 avqust 2012-ci il tarixli sərəncamına əsasən AMEA Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Dövlət Universitetinin tarixçi alimlərinin sözügedən çoxcildliyinin hazırlanmasına cəlb olunduqlarını bildirib.
AMEA Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin təşkil etdiyi iclaslarda çoxcildliyi hazırlayan mütəxəssislərlə birgə müzakirələrin aparıldığını, bir sıra işlərin görüldüyünü söyləyən akademik kitabın strukturu və planının hazırlandığını, redaksiya heyəti və müəlliflər qrupunun təsdiq olunduğunu, çoxcildliyə daxil ediləcək əlavələrin müəyyənləşdirildiyini və bununla əlaqədar İşçi Qrupuna tapşırıqların verildiyini nəzərə çatdırıb. Kitabın I cildinin artıq çapa hazırlandığını söyləyən İ.Hacıyev bildirib ki, 2014-cü ilin aprel ayınadək II cildə daxil olan fəsillərin son variantları təqdim olunmalıdır.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyində Naxçıvan tarixinin ən qədim dövrlərdən başlayaraq günümüzədək olan bütün mərhələləri xronoloji ardıcıllıqla veriləcək. Girişdən, 17 fəsildən, ədəbiyyat siyahısından və əlavələrdən ibarət olacaq çoxcildliyin I cildi qədim dövrlərdən XVIII əsrin ortalarınadək, II cildi XVIII əsrin ortalarından XX əsrin 30-cu illərinin sonunadək, III cildi isə İkinci Dünya müharibəsindən günümüzədək olan dövrü əhatə edəcəkdir.
Kitabın I cildində Naxçıvanın ərazisi, təbii-coğrafi şəraiti, əhalisi və Naxçıvan adının mənşəyi öz əksini tapacaqdır. “Naxçıvan qədim dövrdə”, “Naxçıvan e.ə IX – b.e II əsrlərində”, “Naxçıvan erkən orta əsrlər dövründə”, “Naxçıvan X-XIII əsrin I rübündə”, “Naxçıvan XIII-XV əsrlərdə” və “Naxçıvan Səfəvilər dövründə” başlıqlı fəsillərdə Naxçıvanın ən qədim dövrlərindən XVIII əsrin ortalarınadək olan dövr barədə ətraflı məlumat vеriləcək.
II və III cildlərdə isə “Naxçıvan xanlıqlar dövründə”, “Naxçıvanın Rusiya tərəfindən işğalı”, “Naxçıvan XIX əsrdə”, “Naxçıvan XX əsrin əvvəllərində”, “Naxçıvan XX əsrin 20-30-cu illərində”, “Naxçıvan II Dünya müharibəsi dövründə”, “Naxçıvan müharibədən sonrakı bərpa dövründə və 50-60-cı illərdə”, “Naxçıvan 70-80-cı illərdə”, “Naxçıvanda müstəqillik uğrunda mübarizə (1988-1990-cı illər)”, “Naxçıvan müstəqilliyin ilk illərində (1991-1993-cü illər)” və “Naxçıvan müstəqilliyin möhkəmləndirilməsi dövründə (1993-2013)” adlı fəsillərdə xronoloji ardıcıllıqla müəyyən dövrləşmə gözlənilməklə geniş oxucu kütləsinə təqdim ediləcəkdir.

Held a meeting with the authors of the book “History of Nakhchivan” Volume II
At Nakhchivan Nakhchivan Branch of ANAS the meeting with the authors of Volume II of the book " History of Nakhchivan”. At Nakhchivan Branch of ANAS held the meeting with authors of the II volume of the book “History of Nakhchivan”.
The chairman of Branch, academician Ismail Hadjiev reported that on the basis of the Order of the chairman of Order of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov aboutpreparation of “Multi-volume set of “History of Nakhchivan” " from August 6, 2012, to the preparation of a multi-volume were attracted historians and Nakhchivan Department of ANAS Nakhchivan State University .
Let's note that in the “History of Nakhchivan” edition in a chronological order all stages of history of Nakhchivan, since the most ancient times will be given up to now. The I volume of the multi-volume set which consists of the introduction, 17 heads and the list of references, covers the period, since ancient times to the middle of the XVIII century, the II volume – from the middle of the XVIII century until the end of the 30th years of the XX century, the III volume – since World War II and to this day.
In the first volume of the book in heads - “Nakhchivan in ancient times”, “Nakhchivan in IX BC – II AD”, “Nakhchyvan in the period of the early Middle Ages”, “Nakhchyvan in the first quarter of the X-XIII centuries”, “In the XIII-XV centuries” and “Nakhchivan in the Safavid era” will be given detailed information on the period, since ancient times to the middle of the XVIII century.
In II and the III volumes for wide reader's audience are presented the chapters -"Nakhchivan during an era of khanates”, “Occupation of Nakhchivan by Russian”, “In the XIX century”, “Nakhchyvan at the beginning of the XX century”, “Nakhchyvan in 20-30 years of the XX century”, “Nakhchyvan during World War II”, etc. where the chronological order of events is observed.