Coğrafiyaçı alim işğal olunmuş ərazilərin ekoloji vəziyyətindən danışıb
AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov Azərbaycan Televiziyasının “Əsas məsələ” verilişinin qonağı olub.
“İşğal olunmuş ərazilərdə ətraf mühitə ekoloji təhdid”  mövzusuna həsr olunan verilişdə coğrafiyaçı alim işğalçı Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın təbii sərvətlərinin mənimsənilməsi, acgözlüklə istismarı, 1976-cı ildə inşa edilən və istifadə müddəti bitmiş Metsamor atom elektrik stansiyasının yaratdığı təhlükə, eləcə də ətraf mühitə vurduğu zərər, ağacların kəsilməsi, yaşıllıqların yandırılması kimi məsələlərə münasibət bildirib.
Təbiətdə hər şeyin bir-biri ilə vəhdət təşkil etdiyini bildirən Mirnuh İsmayılov təbii sərvətlərdən qeyri-düzgün, vəhşicəsinə istifadənin ağır nəticələr verəcəyini vurğulayıb. O, diqqətə çatdırıb ki, müxtəlif proqramların, kosmik şəkillərin köməyi ilə ərazi tədqiq edilərkən meşələrin seyrəlməsi, Araza tökülən çayların azalması müşahidə edilib. Kür çayında suyun azalmasının səbəblərindən biri də Araz çayında gedən proseslər, çaya olan kobud müdaxilələrdir. Bitki örtüyünün dəyişməsi nəticədə bulaqların, yeraltı suların qurumasına səbəb olur. Minə yaxın yaşı olan, çox qiymətli ağacların qırılması, meşələrin seyrəlməsi nəticəsində bitki örtüyünün tərkibi dəyişir. Qızıl ehtiyatlarımız ardı-arası kəsilmədən çıxarılaraq daşınır.
Alim sözügedən problemlərin müvafiq beynəlxalq təşkilatlar qarşısında tez-tez qaldırılmalı olduğunu xüsusi qeyd edib.

Ученый-географ рассказал об экологической ситуации на оккупированных территориях
Заведующий отделом Института географии им. академика Г.А.Алиева НАНА доктор философии по географии Мирнух Исмаилов был гостем программы “Əsas məsələ” Азербайджанского телевидения.
В программе, посвященной теме «Экологическая угроза окружающей среде на оккупированных территориях», ученый-географ коснулся таких вопросов, как присвоение Арменией природных ресурсов Азербайджана, их жадная эксплуатация, угроза, которую представляет построенная в 1976 году Мецаморская атомная электростанция, срок действия которой истек, ущерб, который она наносит окружающей среде, а также вырубка деревьев и т.д.
Мирнух Исмайлов сказал, что в природе все гармонично между собой, подчеркнув, что неправильное и варварское использование природных ресурсов будет иметь серьезные последствия. Он отметил, что при обследовании местности с помощью различных программ и спутниковых снимков наблюдалось истончение лесов и сокращение рек, впадающих в Араз. Одна из причин уменьшения воды в реке Кура - процессы, происходящие в реке Араз, грубое вмешательство в реку. Изменения в растительности приводят к высыханию источников и грунтовых вод. Состав растительности меняется в результате вырубки очень ценных деревьев, возраст которых составляет около тысячи лет, и истончения лесов. Наши золотые запасы добываются и транспортируются без перебоев.
Он подчеркнул, что эти вопросы необходимо ставить перед соответствующими международными организациями.