Polimer Materialları İnstitutu Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) ilə Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqavilə Lənkəran bölgəsinin təbii minerallarının və aqrar-sənaye sahəsi tullantılarının polimerlərdə doldurucu kimi tətbiqinin öyrənilməsini əhatə edir. Sözügedən sənəd çərçivəsində Lənkəran bölgəsinin aqrar və sənaye müəssisələrinin tullantıları əsasında biopolimerin alınması və tədqiqi, biopolimer birləşmələrində tətbiq edilə biləcək əsas tullantıların müəyyən edilməsi, təbii minerallar əsasında mexaniki-kimyəvi sintez üsulu ilə yüksək keyfiyyətə malik polimer kompozitlərin alınması, onların fiziki-mexaniki və reoloji xassələrinin öyrənilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, LDU-nun əməkdaşları ilə birgə elmi-tədqiqat işləri və informasiya mübadiləsinin aparılması, magistr, doktorant və dissertantların hazırlanması, əməkdaşlıqdan alınan nəticələrin müzakirəsi, patent, məqalə və məruzə-tezislərin nəşri  də nəzərdə tutulur.
2020-2027-ci illəri əhatə edəcək müqaviləni PMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov və LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov imzalayıblar.

Institute of Polymer Materials collaborates with Lankaran State University
An agreement on scientific and technical cooperation was signed between the Institute of Polymer Materials (IPM) of ANAS and Lankaran State University (LSU).
The agreement covers the study of the application of natural minerals and agro-industrial wastes of Lankaran region as fillers in polymers. Within the framework of this document, it is planned to purchase and study biopolymer on the basis of wastes of agrarian and industrial enterprises of Lankaran region, to determine the main wastes that can be applied in biopolymer compounds.
In addition, joint research and information exchange with LSU staff, preparation of masters, doctoral students and dissertators, discussion of the results of cooperation, publication of patents, articles and reports are also planned.
The agreement, which covers years of 2020-2027, was signed by the director of IPM, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov and acting rector of LSU, Professor Natig Ibrahimov.