Polimer Materialları İnstitutu Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) ilə Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqavilə Lənkəran bölgəsinin təbii minerallarının və aqrar-sənaye sahəsi tullantılarının polimerlərdə doldurucu kimi tətbiqinin öyrənilməsini əhatə edir. Sözügedən sənəd çərçivəsində Lənkəran bölgəsinin aqrar və sənaye müəssisələrinin tullantıları əsasında biopolimerin alınması və tədqiqi, biopolimer birləşmələrində tətbiq edilə biləcək əsas tullantıların müəyyən edilməsi, təbii minerallar əsasında mexaniki-kimyəvi sintez üsulu ilə yüksək keyfiyyətə malik polimer kompozitlərin alınması, onların fiziki-mexaniki və reoloji xassələrinin öyrənilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, LDU-nun əməkdaşları ilə birgə elmi-tədqiqat işləri və informasiya mübadiləsinin aparılması, magistr, doktorant və dissertantların hazırlanması, əməkdaşlıqdan alınan nəticələrin müzakirəsi, patent, məqalə və məruzə-tezislərin nəşri  də nəzərdə tutulur.
2020-2027-ci illəri əhatə edəcək müqaviləni PMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov və LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov imzalayıblar.

Институт полимерных материалов будет сотрудничать с Лянкяранским государственным университетом
Подписано соглашение о научно-техническом сотрудничестве между Институтом полимерных материалов (ИПМ) НАНА и Лянкяранским государственным университетом (ЛГУ).
Соглашение касается изучения применения природных минералов и отходов агропромышленного комплекса Лянкяранского региона в качестве наполнителей в полимерах. В рамках соответствующего документа планируется получение и исследование биополимера, определение основных отходов, которые могут быть использованы в биополимерных соединениях, получение высококачественных полимерных композитов методом механо-химического синтеза на основе природных минералов, изучение их физико-механических и реологических свойств на базе отходов аграрно-промышленных предприятий Лянкяранского региона.
Кроме того, запланированы совместные исследования и обмен информацией с коллективом ЛГУ, подготовка магистрантов, докторантов и диссертантов, обсуждение результатов сотрудничества, публикация статей и докладов-тезисов.
Соглашение, которое охватывает 2020-2027 годы, подписали директор ИПМ член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов и исполняющий обязанности ректора ЛГУ профессор Натиг Ибрагимов.