Rəsədxanada beynəlxalq layihə üzrə işlər uğurla davam etdirilir
AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) 2 metrlik teleskopunda Gaia Science Alerts proqramı çərçivəsində aşkar edilmiş transient obyektlərin (Gaia20blb, Gaia20cxk, Gaia20cek, Gaia20bpl, Gaia20bor) spektral müşahidələri aparılıb (N.İsmayılov, X.Mikayılov, O.Xəlilov, İ.Ələkbərov, S.Alışov, S.Bağırlı).
Müşahidələrdə 2020-ci ildə zəif səma cisimlərinin spektral müşahidəsinin aparılması üçün teleskopun Kasseqren fokusunda yeni quraşdırılmış  UAGS + obyektiv Canon EF (f = 200 mm, f / 2) + işıqqəbuledici Andor (ikonL-936-BEX2-DD 2048x2048, px = 13,5 mkm) spektroqrafdan istifadə olunub. Spektral diapazon 3750-7650 Å, spektral ayırdetmə 6 Å/pikseldir. Müşahidə materialından alınan ilkin nəticələr Polşa və Litvadan olan həmkarlarla birgə Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının (IAU) "The Astronomers Telegram" onlayn məlumat sitemində dərc olunub.
Qeyd edək ki, bu layihə çərçivəsində son dövrlərdə ŞAR tərəfindən alınan yeni məlumatlar həmin dövri nəşrin bir neçə nömrəsində işıq üzü görüb.

Обсерватория успешно работает над международным проектом
Спектральные наблюдения переходных объектов (Gaia20blb, Gaia20cxk, Gaia20cek, Gaia20bpl, Gaia20bor), обнаруженных в рамках программы Gaia Science Alerts, проводились на 2-метровом телескопе Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси НАНА (Н.Исмайлов, Х.Микайлов, О.Халилов, И. Алекбаров, С. Алишов, С. Багирли).
В наблюдениях для спектрального наблюдения слабых небесных тел 2020 года использовался недавно установленный в фокусе телескопа Kasseqren UAGS + объектив Canon EF (f = 200 mm, f / 2) + светоприемник Andor (ikonL-936-BEX2-DD 2048x2048, px = 13,5 mkm). Спектральный диапазон 3750-7650 Å, спектральное разрешение 6 Å / пиксель. Предварительные результаты наблюдений были опубликованы в онлайн-информационной системе Astronomers Telegram Международного астрономического союза (МАС) вместе с коллегами из Польши и Литвы.
Отметим, что новая информация, полученная ШАО в рамках этого проекта, недавно была опубликована в нескольких выпусках этого периодического издания.