Muzeyin “Azərbaycan II Dünya müharibəsi illərində” sərgisi ziyarətçilər üçün açıqdır
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kollektivi tərəfindən 9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü ərəfəsində hazırlanmış “Azərbaycan II Dünya müharibəsi illərində” adlı sərgi COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar respublikada tətbiq edilmiş karantin tədbirlərinə görə ictimaiyyət üçün bağlı idi. Karantin tədbirlərinin yumşaldılması, muzey və sərgi zallarının açılması ilə əlaqədar olaraq faşizm üzərində qələbənin 75-ci ildönümünə həsr olunmuş sərgi də öz qapılarını ziyarətçiləri üçün açıb.
Muzeydə mövcud vəziyyət nəzərə alınaraq bütün sanitar-profilaktik tədbirlər görülüb. Belə ki, muzeyin girişində ziyarətçilərin hərarəti ölçülür, əlləri sanitayzerlə dezinfeksiya olunur, gigiyenik maska taxılmasının vacibliyi qeyd edilir. Muzeyin daxilində sosial məsafənin saxlanılması tələbinə riayət olunması üçün qurumun əməkdaşları sərgi zallarına tamaşaçıları vaxt intervalları ilə buraxırlar.
Sərginin materialları iki zalda yerləşdirilib. Birinci zalda Azərbaycan xalqının faşizm üzərində qələbənin qazanılmasında rolu əyani nümayiş olunur. Zalda ümumilikdə 20-yə yaxın informasiya panelində və 20 vitrində olan eksponatlar, həmçinin 15-ə yaxın açıq eksponat təqdim olunub.
Sərginin ikinci zalında isə SSRİ, ABŞ və Almaniya ordularının müharibədə istifadə edilmiş hərbi geyim və ləvazimatları göstərilir. Fərdi kolleksiyaçı Azad Hüseynovun illər boyu topladığı materiallar əsasında Sovet İttifaqı, ABŞ və Almaniya ordularının uniforma və ləvazimatları tərtib edilib. Zalda, həmçinin Xalq rəssamı Tahir Salahovun “416-cı atıcı diviziya Taqanroqu azad edir” adlı monumental rəsm əsəri, 10-a yaxın açıq eksponat yer alıb.

Выставка музея «Азербайджан в годы Второй мировой войны» открыта для посетителей
Выставка «Азербайджан в годы Второй мировой войны», подготовленная сотрудниками Национального музея истории Азербайджана НАНА накануне 9 мая - Дня Победы над фашизмом, была закрыта для посещения в связи с карантинными мерами, применяемыми в стране в связи с пандемией COVID-19. В связи с ослаблением карантинных мер, открытием музеев и выставочных залов для посетителей также открыта выставка, посвященная 75-летию Победы над фашизмом.
Учитывая текущую ситуацию, в музее приняты все санитарно-профилактические меры. Так, при входе в музей измеряется температура посетителей, дезинфицируются руки особым средством, отмечается важность ношения гигиенической маски. В целях следования требованиям соблюдениям социальной дистанции ​​в музее, сотрудники учреждения регулируют пропуск посетителей в выставочные залы.
Материалы выставки размещены в двух залах. Роль азербайджанского народа в победе над фашизмом наглядно демонстрируется в первом зале. Всего в зале представлено около 20 информационных панелей и 20 витрин, а также около 15 открытых экспонатов.
Во втором зале выставки представлена ​​военная одежда и техника армий СССР, США и Германии, использовавшаяся в войне. Униформа и снаряжение Советского Союза, США и Германии собраны на основе материалов, собранных частным коллекционером Азадом Гусейновым на протяжении многих лет. В зале также представлена ​​монументальная картина народного художника Таира Салахова «416-я стрелковая дивизия освобождает Таганрог» и около 10 открытых экспонатов.