Müxtəlif metropol ərazilərdə landşaft örtüyünün dəyişməsi öyrənilir
AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları karantin rejimi şəraitində COVID-19 pandemiyasının yayılmasına təsir edən landşaft planlaşdırılması mövzusunu əhatə edən layihə üzərində işləyirlər.
“Roma və Bakı metropol regionlarında landşaft örtüyü dəyişikliklərinin məsafədən zondlama məlumatları və CIS əsasında tədqiqi” adlanan bu layihə AMEA və İtaliya Milli Tədqiqat Şurası arasında imzalanmış elmi əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində 2020-2021-ci illər üçün elan edilmiş müsabiqənin qalibidir. Layihənin əsas məqsədi müxtəlif metropol ərazilərdə landşaft örtüyünün dəyişməsini müqayisə etməkdir.
Layihənin nəticələri torpaq örtüyündə gedən dəyişikliyi öyrənməyə, kritik sahələri müəyyənləşdirməyə, daha çox sahələrdə ətraflı tədqiqatlar aparmağa imkan verəcək.

Изучаются изменения ландшафта в разных метропольных регионах
Сотрудники Института географии им. академика Г.Алиева НАНА работают над проектом, охватывающим тему ландшафтного планирования, влияющего на распространение пандемии COVID-19 в условиях карантина.
Этот проект под названием «Исследование изменений ландшафтного покрова в метропольных регионах Рима и Баку на основе данные дистанционного зондирования и CIS» стал победителем конкурса, объявленного на 2020-2021 годы в рамках программы научного сотрудничества, подписанной между НАНА и Итальянским национальным исследовательским советом. Основная цель проекта - сравнить изменения ландшафта в разных метропольных регионах.
Результаты проекта позволят изучить изменения земного покрова, выявить критические области, провести детальные исследования в сравнительной масштабной территории.