Müxtəlif metropol ərazilərdə landşaft örtüyünün dəyişməsi öyrənilir
AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları karantin rejimi şəraitində COVID-19 pandemiyasının yayılmasına təsir edən landşaft planlaşdırılması mövzusunu əhatə edən layihə üzərində işləyirlər.
“Roma və Bakı metropol regionlarında landşaft örtüyü dəyişikliklərinin məsafədən zondlama məlumatları və CIS əsasında tədqiqi” adlanan bu layihə AMEA və İtaliya Milli Tədqiqat Şurası arasında imzalanmış elmi əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində 2020-2021-ci illər üçün elan edilmiş müsabiqənin qalibidir. Layihənin əsas məqsədi müxtəlif metropol ərazilərdə landşaft örtüyünün dəyişməsini müqayisə etməkdir.
Layihənin nəticələri torpaq örtüyündə gedən dəyişikliyi öyrənməyə, kritik sahələri müəyyənləşdirməyə, daha çox sahələrdə ətraflı tədqiqatlar aparmağa imkan verəcək.

The landscape changes in different metropolitan regions are studied
Employees of the Institute of Geography named after acad. H. Aliyev of ANAS are working on a project covering the topic of landscape planning, affecting the spread of the COVID-19 pandemic in quarantine conditions.
This project, titled "Study of changes in landscape cover in the metropolitan regions of Rome and Baku, based on remote sensing data and CIS" became the winner of the competition announced for 2020-2021 within the framework of the scientific cooperation program signed between ANAS and the Italian National Research Council. The main goal of the project is to compare changes in the landscape in different metropolitan regions.
The results of the project will allow studying changes in land cover, identifying critical areas, conducting detailed studies in a comparatively large-scale territory.