Gənc alim ABŞ-da tədqiqatını uğurla başa vurub
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Dənli-taxıl və paxlalı bitkilər şöbəsinin böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cəmalə Eldarova ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin 2019-2020-ci illər üçün elan etdiyi “Fulbrayt” elmi-tədqiqat səfər proqramının qalibi olub.
C.Eldarova ABŞ-ın Kolorado Dövlət Universitetinin Torpaq və bitkiçilik elmləri şöbəsində, Buğdanın seleksiyası və genetikası qrupunda 10 ay müddətində “Yumşaq buğdada quraqlığa davamlılıqla əlaqəli genlərin müəyyənləşdirilməsi və sekvenslənməsi” mövzusunda tədqiqat işini yerinə yetirib. Cəmalə Eldarova COVID-19 pandemiyası dövründə seleksiyada böyük əhəmiyyət kəsb edən KASP markerlər, onların dizayn edilməsi metodikasını və lazımi proqramları da mənimsəyib.
Həmçinin gənc alim səfər müddətində şöbənin həftəlik seminarlarında iştirak edib, istixanada işləmək üzrə təcrübə keçib, tarla tədqiqatlarına qatılıb, Genetik Ehtiyatların Qorunması üzrə Milli Mərkəzi ziyarət edib. Onun bu müddətdə Dr.Norman Borlaug fonduna olan müsahibəsi də dərc olunub.
Beləliklə, Cəmalə Eldarova ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Fulbrayt” proqramını uğurla başa vurub. O, hazırda tədqiqatın nəticələrinə dair beynəlxalq məqalə üzərində çalışır.

Молодой ученый успешно завершила исследование в США
Старший научный сотрудник отдела зерновых и зернобобовых культур Института генетических ресурсов НАНА, доктор философии по биологии Джамала Эльдарова стала победителем программы научно-исследовательской поездки «Фулбрайт», объявленной посольством США в Азербайджане на 2019-2020 годы.
В течение 10 месяцев Дж.Эльдарова проводила исследование на тему «Идентификация и секвенирование генов, связанных засухоустойчивостью у мягкой пшеницы» группе селекции и генетики пшеницы Отдела почвоведения и растениеводства Государственного университета Колорадо. Джамала Эльдарова также освоила маркеры KASP, методы их разработки и необходимые программы, которые имеют большое значение при селекции во время пандемии COVID-19.
В рамках поездки молодой ученый также участвовала в еженедельных семинарах отдела, проходила стажировку в теплице, участвовала в полевых исследованиях, посетила Национальный центр охраны генетических ресурсов. Ее интервью с Фондом доктора Нормана Борлоуга также было опубликовано в этот период.
Так, Джамала Эльдарова успешно завершила программу Фулбрайта, реализуемую при финансовой поддержке Госдепартамента США. В настоящее время она ведет работу над международной статьей по результатам исследования.