19-20 avqust 2020-ci il tarixlərdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Komitəsinin onlayn iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev də iştirak edib.
Əsas qoşulma nöqtəsi Tailandın paytaxtı Banqkok şəhəri olan tədbirdə Azərbaycan da daxil olmaqla 31 ölkə və 17 beynəlxalq təşkilatdan nümayəndələr iştirak ediblər. İclasda pandemiya zamanı texnologiyalardan istifadə üçün birgə tədbirlər, inkluziv genişzolaqlı çıxış üçün rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması, davamlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün kosmik tətbiqlərin genişləndirilməsi, eləcə də 10 illik fəaliyyət daxilində inklüziv texnologiyalar və innovativ fəaliyyət kimi mövzularda müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Komitəsinin III iclasının hesabatı qəbul olunub.

On August 19-20, 2020, an online meeting of the Committee on Information and Communication Technology, Science, Technology and Innovation of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific was held.
The head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Engineering Babek Nabiyev also took part in the meeting.
The event was attended by representatives of 31 countries and 17 international organizations, including Azerbaijan, whose main connection point was the capital of Thailand, Bangkok. The meeting discussed joint measures to use technology during a pandemic, bridging the digital divide for inclusive broadband, expanding space applications to achieve sustainable development goals, and inclusive technologies and innovation over 10 years.