19-20 avqust 2020-ci il tarixlərdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Komitəsinin onlayn iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev də iştirak edib.
Əsas qoşulma nöqtəsi Tailandın paytaxtı Banqkok şəhəri olan tədbirdə Azərbaycan da daxil olmaqla 31 ölkə və 17 beynəlxalq təşkilatdan nümayəndələr iştirak ediblər. İclasda pandemiya zamanı texnologiyalardan istifadə üçün birgə tədbirlər, inkluziv genişzolaqlı çıxış üçün rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması, davamlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün kosmik tətbiqlərin genişləndirilməsi, eləcə də 10 illik fəaliyyət daxilində inklüziv texnologiyalar və innovativ fəaliyyət kimi mövzularda müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Komitəsinin III iclasının hesabatı qəbul olunub.

Азербайджанский ученый принял участие в онлайн-заседании ООН
19-20 августа 2020 г. состоялось онлайн-заседание Комитета по информационно-коммуникационным технологиям, науке, технологиям и инновациям Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана.
В заседании также принял участие заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Бабек Набиев.
В мероприятии приняли участие представители 31 страны и 17 международных организаций, в том числе Азербайджана, главной точкой подключения которого являлась столица Таиланда, Бангкок. На встрече обсуждались совместные меры по использованию технологий во время пандемии, устранение цифрового разрыва для инклюзивного широкополосного доступа, расширение космических приложений для достижения целей устойчивого развития, а также инклюзивные технологии и инновационная деятельность в течение 10 лет.
По итогам заседания был принят отчет третьего заседания Комитета по информационно-коммуникационным технологиям, науке, технологиям и инновациям.