“İlandağ” geoparkının yaradılması ilə əlaqədar İşçi qrupunun 8-ci iclası keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “İlandağ” geoparkının yaradılması ilə əlaqədar İşçi qrupunun 8-ci iclası keçirilib.
Tədbir çərçivəsində İşçi qrupunun geoparkın yerləşəcəyi ərazinin kompleks qiymətləndirilməsi ilə bağlı gördüyü işlər, hazırlanmış materiallar və xəritələr müzakirə edilib.
İclası bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədri muxtar respublika ərazisində YUNESKO səviyyəli “İlandağ” geoparkının yaradılması ilə bağlı lazımı işlərin həyata keçirilməsini tapşırıb. Naxçıvan Bölməsi, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Daşınmaz Əmlak və Torpaq Məsələləri üzrə Dövlət Xidməti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin mütəxəssislərindən ibarət yaradılmış İşçi qrupu tərəfindən artıq müəyyən işlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, 2019-cu ilin may ayından Ordubad, Culfa və Babək rayonları ərazisinə ekspedisiyalara gedilib. 1700 kvadrat kilometr sahəni əhatə edən “İlandağ” geoparkının layihələndirilən ərazisinin xəritəsi, bu ərazidə yerləşən tarix-mədəniyyət və arxeoloji abidələrin siyahısı, geoloji, ekoloji, biomüxtəliflik təsvirləri verilib, pasport qeydiyyat kartları hazırlanıb. Nadir təbiət, tarix-memarlıq və arxeoloji obyektlər barədə məlumatlar hazırlanıb və kompüter məlumat bazasının yaradılması üçün materiallar sistemləşdirilib.
İclasda, həmçinin ərazinin geomorfoloji, landşaft materialları, xəritələri və həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялось 8-е заседание рабочей группы по созданию геопарка «Иландаг»
В ходе мероприятия были обсуждены проделанные Рабочей группой работы по комплексной оценке территории, на которой будет расположен геопарк, подготовленные материалы и карты.
Открывая заседание, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сказал, что Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики поручил провести необходимые работы по созданию в автономной республике геопарка «Иландаг» на уровне ЮНЕСКО. Было отмечено, что Рабочая группа, в состав которой вошли специалисты Нахчыванского отделения, Министерства экологии и природных ресурсов Нахчыванской Автономной Республики, Государственной службы по недвижимости и земельным вопросам и Нахчыванского государственного университета, уже проделала определенную работу. Отмечалось, что с мая 2019 года отправлены экспедиции в Ордубадский, Джульфинский и Бабекский районы. Были предоставлены карта проектируемой территории геопарка «Иландаг» на площади 1700 квадратных километров, дан перечень исторических, культурных и археологических памятников, расположенных на этой территории, составлены геологические, экологические описания и описания биоразнообразия, а также паспортные регистрационные карточки. Подготовлена ​​информация о редких природных, историко-архитектурных и археологических объектах, систематизированы материалы для создания компьютерной базы данных.
Стороны также обменялись мнениями по геоморфологическим, ландшафтным материалам, картам и другим вопросам, которые предстоит реализовать.