Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Ukraynanın Xerson Dövlət Aqrar Universitetinin “İqlim dəyişikliklərinin yer ərazilərinin məkan inkişafına təsiri: nəticələri və həlli yolları” mövzusunda keçirdiyi III beynəlxalq elmi-praktiki konfransda AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları da iştirak ediblər.
Onlayn beynəlxalq konfransda Lənkəran Regional Elmi Mərkəzin direktoru, professor Fərman Quliyevin və mərkəzin baş elmi işçisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Xalıqverdi Babayevin məqalələri təqdim olunub.
Professor Fərman Quliyev məqaləsində Azərbaycanda şabalıdı torpaqlarda yetişdirilən narın əsas xəstəliklərindən Xalıqverdi Babayev isə Lənkəran rayonunun yamacvari torpaqlarının eroziyadan qorunması tədbirlərindən bəhs edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransın keçirilməsində məqsəd ekologiya ilə bağlı aktual problemlərin həlli yollarını müzakirə etmək, iqlim dəyişikliyinin yer ərazilərinin məkan inkişafına istiqamətini müəyyənləşdirmək, müxtəlif ölkələrin alimləri arasında əlaqələr qurmaq və tədqiqat nəticələrini dərc etdirməkdir.

Employees of the Lankaran Regional Scientific Center took part in the international conference
Employees of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS took part in the 3rd International Scientific and Practical Conference "The Impact of Climate Change on the Spatial Development of the Earth's Territories: Consequences and Solutions", which was held by the Kherson State Agrarian University (Ukraine).
At the international online conference, articles were presented by the director of the Lenkoran Regional Scientific Center, Professor Farman Guliyev and the chief researcher of the center, PhD in Agricultural Sciences Khaligverdi Babayev.
In his article, Professor Farman Guliyev spoke about the main diseases of pomegranate, which is grown on chestnut soils in Azerbaijan, and Khaligverdi Babayev - about measures to prevent soil erosion on slope lands in Lankaran region.
Note that the purpose of the international conference is a comprehensive discussion of possible solutions to pressing environmental problems and determining the direction of the impact of climate change on the spatial development of the Earth's territories, establishing contacts between scientists from different countries and publishing the results of scientific research.