Azərbaycanın yeni intellektual tədris sisteminin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Parkın rezidenti olan yerli “Emsys” startapının iştirakı ilə onlayn videokonfrans keçirilib.
Tədbir “Emsys” startapının məhsulu olan yeni intellektual tədris sistemi “Empro”nun təqdimatına həsr olunub.
Videokonfransda Azərbaycanda təhsil sektorunda innovasiyaların tətbiqinin son illər vüsət aldığı bildirilib, hazırda innovativ texnologiyaların tədrisdə real alət kimi istifadəsinin genişlənməkdə olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda ali təhsilin potensialının, habelə tədris və təlimin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində qarşıya qoyulan başlıca strateji məqsədlərdən biri Azərbaycanda “təhsildə texnologiyalar” (EduTech) seqmentini genişləndirmək və ölkəmizdə rəqəmsal təhsil xidmətlərini Qərbin mövcud standartları səviyyəsində təqdim etməkdir.
Azərbaycanın milli məhsulu olan “Empro” sisteminə ali təhsil müəssisəsi kontingentinin (müəllim, tələbə, inzibati işçilər və s.) elektron qaydada qeydiyyatı, tədrisin elektron planlaşdırılması, fənn qruplarının onlayn qaydada təşkili, fənlərin tələbələr tərəfindən onlayn seçilməsi və mənimsənilməsi, tələbələrin bütün növ fəaliyyətlərinin elektron qaydada qiymətləndirilməsi, müəllim heyətinin müvafiq tələbələr tərəfindən müxtəlif meyarlar üzrə onlayn qiymətləndirilməsi, imtahanların elektron qaydada tərtibi və təşkili kimi modullar daxildir. Həmçinin daxili kommunikasiya alətləri, çatlar, forumlar, bildirişlər, xəbər və elanlar, müəllimlər tərəfindən tələbələrə distant formada fənnin kontentinin təqdim edilməsi, müəllim və tələbələr arasında tapşırıqların elektron qaydada mübadiləsi və qiymətləndirilməsi, məsafədən tədrisin canlı videogörüntü ilə təşkili və monitorinqi, eləcə də müxtəlif növ statistik və dinamik hesabatlar da sistemdə öz əksini tapıb.
Vurğulanıb ki, “Empro” platformasının 2021-2022-ci illərdə Mərkəzi Asiyada fəaliyyət göstərən universitetlərə təqdim olunması planlaşdırılır.
Tədbirdə yeni intellektual tədris sisteminin daha dərindən, modullar üzrə yoxlanılması, təhsil standartlarına uyğunluğunun, keyfiyyət göstəricilərinin qiymətləndirilməsi prosesinin UNEC-in peşəkar mütəxəssisləri tərəfindən aparılması tövsiyə olunub.
Qeyd edək ki, bu tədbir “Emsys” startapı tərəfindən ölkəmizdə ilk dəfə hazırlanmış və YTP-da uğurla sınaqdan keçmiş milli platforma – onlayn videokonfrans sistemi vasitəsilə baş tutub.

Состоялась презентация новой интеллектуальной системы обучения Азербайджана
Состоялась онлайн-конференция при участии представителей Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ) и отечественной компании «Emsys», получившего статус резидента Парка ВТ.
Мероприятие было посвящено презентации продукции компании «Emsys» –интеллектуальной системы управления обучением «Empro».
На видеоконференции подчеркивалось, что в последние годы в системе образования Азербайджана стали широко применяться инновации, и в настоящее время расширяется использование в процессе обучения инновационных технологий в качестве реального инструмента.
Отмечалось, что одной из основных стратегических целей в сфере повышения потенциала высшего образования в Азербайджане, а также качества обучения является расширение в Азербайджане сегмента «технологии в образовании» (EduTech) и предоставление цифровых услуг в сфере образования на уровне международных стандартов.
Возможности национального продукта Азербайджана – системы «Empro» охватывают такие сферы, как электронная регистрация контингента высших учебных заведений (преподавателей, студентов, административных работников и т.д.), электронное планирование обучения, онлайн-организация предметных групп, онлайн-выбор и освоение студентами предметов, электронное оценивание всей деятельности студентов, онлайн-оценивание педагогического состава студентами на основе различных критериев, составление и организация экзаменов в электронной форме. Также в системе нашли свое отражение такие инструменты внутренней коммуникации, как чаты, форумы, уведомления, новости и объявления, представление педагогами студентам контента предмета в дистанционной форме, отправка и оценивание заданий в электронной форме, организация и мониторинг дистанционного обучения с видеоизображением, генерация различных статистических и динамических отчетов и т.д.
Подчеркивалось, что в 2021-2022 гг. планируется представить платформу «Empro» университетам, функционирующим в Центральной Азии.
На онлайн-конференции было рекомендовано, чтобы профессиональные специалисты UNEC глубже и по модулям проверили новую интеллектуальную систему обучения, а также оценили соответствие системы образовательным стандартам и ее качественные показатели.
Отметим, что данное мероприятие состоялось посредством разработанной компанией «Emsys» первой программной системы видеоконференций, которая успешно прошла испытания в Парке ВТ.