Uşaqların insan alverinə məruz qalması riskləri ilə bağlı elmi və sosial tədqiqatlar aparılacaq
Azərbaycan Respublikasında insan alveri probleminin xüsusiyyətləri, insan alveri və məcburi əməklə mübarizədə görülən işlər, uşaqların insan alverinə məruz qalması riskləri və digər əlaqədar istiqamətlərdə elmi və sosial tədqiqatlar aparılacaq. Bu sahədə fəaliyyətə dövlət dəstəyi təmin olunacaq.
Bu, “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının Tədbirlər Planında öz əksini tapıb.
Tədbirlər Planına əsasən, bu istiqamətdə aparılan işlərə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, ali təhsil müəssisələri də cəlb olunacaq.

Scientific-social research to be conducted on the risks of child trafficking
Scientific and social research will be conducted in the Republic of Azerbaijan on the specifics of the problem of human trafficking, the work done in the fight against human trafficking and forced labor, the risks of child trafficking and other related areas. State support will be provided for activities in this area.
This is reflected in the Action Plan of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the approval of the "National Action Plan to Combat Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024".
According to the Action Plan, the Azerbaijan National Academy of Sciences and higher education institutions will be involved in this work.