Uşaqların insan alverinə məruz qalması riskləri ilə bağlı elmi və sosial tədqiqatlar aparılacaq
Azərbaycan Respublikasında insan alveri probleminin xüsusiyyətləri, insan alveri və məcburi əməklə mübarizədə görülən işlər, uşaqların insan alverinə məruz qalması riskləri və digər əlaqədar istiqamətlərdə elmi və sosial tədqiqatlar aparılacaq. Bu sahədə fəaliyyətə dövlət dəstəyi təmin olunacaq.
Bu, “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının Tədbirlər Planında öz əksini tapıb.
Tədbirlər Planına əsasən, bu istiqamətdə aparılan işlərə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, ali təhsil müəssisələri də cəlb olunacaq.

Будут вестись научные и социальные исследования, связанные с особенностями проблемы торговли людьми в Азербайджанской Республике, проделанными работами по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом, рисками торговли детьми и т.д. Деятельность в данной области получит необходимую поддержку со стороны государства.
Этот вопрос нашел свое отражение в Плане мероприятий, предусмотренных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики об утверждении «Национального плана деятельности по борьбе с торговлей людьми в Азербайджанской Республике на 2020-2024-е годы».
Согласно Плану мероприятий, к работам в данной сфере будут привлечены соответствующие научные учреждения Национальной академии наук Азербайджана и высшие учебные заведения республики.