Onlayn iclasda elmi-texnoloji innovasiyaların transferi məsələlərinin mövcud vəziyyəti müzakirə olunub
20.07.2020 14:45
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsi və Xəzər Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə intellektual biliyin, elmi-texnoloji innovasiyaların transferi məsələlərinin mövcud vəziyyəti və istiqamətlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş onlayn iclas keçirilib.
Avropa Komissiyasının Birgə Tədqiqatlar Mərkəzinin aparıcı mütəxəssislərinin iştirak etdiyi tədbirə müxtəlif elmi-tədqiqat qurumlarının nümayəndələri, eləcə də AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun əməkdaşları qatılıblar.
İclasda texnologiyaların transferinin milli iqtisadi strategiya ilə əlaqəsi, əqli mülkiyyətin milli tənzimləmə və qorunma bazası ilə əlaqəsi, elmi tədqiqatların maliyyələşdirilmə strukturu, tədqiqat mərkəzi, universitet və sənaye əməkdaşlığı, dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqat işlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Həmçinin texnologiyaların transferi və əqli mülkiyyət hüquqlarının qeydiyyatı və qorunması məsələlərinə cavabdeh olan dövlət və özəl qurumların fəaliyyəti, ölkənin prioritet elmi tədqiqat sahələrində rəqabət üstünlüyü yarada biləcək potensial texnologiyaların qiymətləndirilməsi, eləcə də tədqiqat mərkəzlərinin innovativ elmi-texnoloji nəticələrinin istifadəsində mövcud durumun qiymətləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

The online meeting discussed the current state of affairs in the transfer of scientific and technological innovations
20.07.2020 14:45
With the joint organizational support of the Office of External Relations of the Presidium of ANAS and the Khazar University, an online meeting was held to discuss the current state of affairs in the field of transfer of intellectual knowledge and scientific and technological innovations and its directions.
Representatives of various research organizations, as well as employees of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS took part in the event with the participation of leading specialists of the Center for Joint Research of the European Commission.
The meeting discussed such issues as the relationship of technology transfer with the strategy of the national economy and the national framework for the regulation and protection of intellectual property, the structure of research funding, cooperation between research centers, universities and industrial enterprises, the evaluation of research works funded by the state. The parties also exchanged views on the activities of public and private structures responsible for registering and protecting technology transfer and intellectual property rights, assessing potential technologies that can create a competitive advantage in priority scientific research in the country, as well as assessing the current state of affairs in the field application of the results of the implementation of innovative and scientific and technological projects.