Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi Azərbaycanda cavidşünaslığın əsas mərkəzidir
Azərbaycanda cavidşünaslığın əsas mərkəzi hesab olunan Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin AMEA-nın nəzdində faəliyyətə başlamasının 25 ili tamam olur.
25 il öncə Azərbaycan Respublikasının prezidenti, ümummilli lider Heydər Əliyevin iştirakı ilə keçirilən müşavirədə Hüseyn Cavidin Naxçıvanda məqbərəsinin, Bakıda ev muzeyinin yaradılması ilə əlaqədar məsələlər müzakirə olunub. Bununla əlaqədar Nazirlər Kabinetinin 10 iyul 1995-ci il tarixli qərarı ilə Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin yaradılması, onun Azərbaycan Elmlər Akademiyasının tabeliyinə verilməklə ədibin yaşadığı binada yerləşməsi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi adlandırılması məsələsi həllini tapıb.
Bu gün muzey onun qurucuları ümummilli lider Heydər Əliyevin və şairin yadigarı Turan Cavidin məqsəd, məram və arzularını uca tutur, ənənələrinə sadiq qalaraq fəaliyyət göstərir.
Hazırda Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi AMEA-nın tam hüquqla tərkibinə daxil olduğu elmi müəssisələrdən biridir. Muzeydə Elmi şura və 6 elmi tədqiqat şöbəsi (“Cavidşünaslıq”, “Elmi-kütləvi işlər şöbəsi”, “Elmi fondlar şöbəsi”, “Elmi və bədii tərtibat şöbəsi”, “Elmi ekspozisiya şöbəsi”, “Elmi informasiya və kitabxana şöbəsi”) fəaliyyət göstərir. Şöbələrdə H.Cavid və cavidlər irsinə aid materialların toplanması, qeydiyyata salınması, elmi təsvirinin verilməsi, mühafizəsi, tədqiqi, təbliği, ekspozisiya və səyyar sərgilərin hazırlanması, nümayişi, oxuculara xidmət, virtual sərgilərin təşkili və s. işlər icra olunur.
Muzey respublikamızın və xarici ölkələrin müvafiq müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub, şairin əsərlərinin dünyanın müxtəlif dillərində nəşrinə müvəffəq olub. Qurumun nəşrə hazırladığı çoxcildliklər Azərbaycan cavidşünaslığına mühüm töhfədir.

Исполняется 25 лет со дня начала своей деятельности при НАНА Домом-музеем Гусейна Джавида, который считается основным центром джавидоведения в Азербайджане.
25 лет назад на совещании, которое прошло при участии президента Азербайджанской Республики, общенационального лидера Гейдара Алиева, были обсуждены вопросы, связанные с возведением Мавзолея Гусейна Джавида в Нахчыване и созданием его дома-музея в Баку. Постановлением Кабинета министров от 10 июля 1995 года был решен вопрос о создании Дома-музея Гусейна Джавида, передаче его под ведомство Академии наук Азербайджана, размещении в здании, в котором жил классик, и присвоении ему названия «Дом-музей Гусейна Джавида».
Сегодня музей осуществляет свою деятельность, оставаясь верным целям, желаниям и традициям его создателей – общенационального лидера Гейдара Алиева и дочери классика Туран Джавид.
В настоящее время Дом-музей Гусейна Джавида является полноправным научным учреждением НАНА. В музее функционируют Ученый совет и 6 научно-исследовательских отделов: «Джавидоведение», «Отдел научных и массовых мероприятий», «Отдел научных фондов», «Отдел научного и художественного оформления», «Отдел научной экспозиции» и «Отдел научной информации и библиотеки». В отделах ведется работа по сбору и регистрации материалов, относящихся к наследию Г.Джавида и его семьи, их научному описанию, хранению, изучению, пропаганде, организации и показу экспозиции и передвижных выставок, оказанию библиотечных услуг, организации виртуальных выставок и т.д.
Музей наладил сотрудничество с соответствующими учреждениями республики и зарубежных стран, организовал издание произведений поэта на различных иностранных языках. Многотомники, подготовленные музеем к печати, являются весомым вкладом в развитие джавидоведения в Азербайджане.