Ölkə ərazisində tətbiq olunan karantin rejimi ilə əlaqədar magistrantların imtahanları “Zoom” platforması üzərindən onlayn təşkil olunur.
İndiyədək magistrantlar tədris planında nəzərdə tutulan fənnlərdən - "Kompozit materiallar", "Qeyri-üzvi kimyada fiziki metodlar", "Ali məktəb pedaqoqikası", "Fəlsəfə", "Psixologiya", "Fotokimyəvi və zəncirvari reaksiyalar", "Kimyəvi reaksiyaların modelləşdirilməsi" imtahanlarını müvəffəqiyyətlə veriblər.
Magistrantlar bu gün "Müasir fiziki-kimyəvi tədqiqat üsulları", “Smart polimerlər” və “Biomimetik sensorlar” fənnlərindən  imtahan verirlər. Onlar şifahi olaraq 5 sualı cavablandırırlar.
Qeyd edək ki,  magistrantlar iyulun 13-də "Lak-boya materialları" və “Smart polimerlər ” fənnlərindən sonuncu imtahanı verməklə yay sessiyasını başa vuracaqlar.

Online exams for master’s graduates of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry continue
Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS continues the summer examination session of first-year master's graduates.
In connection with the quarantine regime announced in the republic, exams are held on the Zoom platform online.
So far, master’s graduates have successfully passed exams in the subjects “Composite Materials”, “Physical Methods in Inorganic Chemistry”, “Pedagogy of Higher School”, “Philosophy”, “Psychology”, “Photochemical and Chain Reactions”, “Simulation of Chemical Reactions”.
Today, master’s graduates passed the exam in the subjects “Modern physicochemical research methods”, “Smart polymers” and “Biomimetic sensors”. They verbally answered 5 questions.
Note that the summer examination session of undergraduates will end on July 13. They will take exams in the subjects “Paints and varnishes” and “Smart polymers”.