Təhsildə innovasiyaların tətbiqinə dəstək verən sistem hazırlanıb
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) verdiyi imtiyazlar “Emsys” şirkətinə daha sürətlə inkişaf etməyə və məhsullarını təkmilləşdirməyə imkan yaradacaq.
Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti statusunu əldə etmiş, ölkəmizdə müasir tələblərə cavab verən intellektual tədris sistemini yaradan “Emsys” şirkəti ilə YT Parkın nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Əsas məqsəd birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi və əməkdaşlığın inkişafına dair müzakirələr aparmaq olub.
Görüş zamanı Azərbaycanın ali təhsil sistemində müasir idarəetmə sistemlərinə böyük tələbatın olduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, innovasiyaların geniş tətbiqi Azərbaycanın təhsil sistemində yeni texnologiyaların inkişafına və rəqabətliliyin artırılmasına imkan verəcək.
Qeyd olunub ki, “Emsys” şirkətinin müəllifi olduğu Empro İntellektual Tədris İdarəetmə Sistemində universitetlərin elektron idarə edilməsi ilə yanaşı, distant təhsil modulu da mövcuddur. Bu isə, COVID-19 və digər bu kimi problemlərlə üzləşən təhsil sistemlərində daha çevik və effektiv nəticələr əldə etməyə imkan verəcək. Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, distant təhsil böyük potensiala malikdir və yaxın illərdə dəmək olar ki, hər bir universitetin zəruri tədris alətlərindən biri olacaq.
Onlayn görüş zamanı, həmçinin Empro İntellektual Tədris İdarəetmə Sisteminin işi ilə bağlı təqdimat olub. Bildirilib ki, sistemin imkanlarına ali təhsil müəssisələrində elektron qeydiyyat, tədrisin elektron planlaşdırılması, fənn qruplarının onlayn qaydada təşkili, fənlərin tələbələr tərəfindən onlayn seçilməsi və mənimsənilməsi aiddir. Həmçinin tələbələrin bütün növ fəaliyyətlərinin elektron qaydada qiymətləndirilməsi, eləcə də müəllim heyətinin tələbələr tərəfindən onlayn dəyərləndirilməsi, imtahanların elektron qaydada tərtibi, məsafədən tədrisin canlı videogörüntü ilə təşkili və monitorinqi, müxtəlif statistik və dinamik hesabatların generasiyası və s. sistemin üstünlükləri sırasındadır.
Yeni sistem həm də videokonfranslar, kollektiv onlayn müzakirələr və müxtəlif növ kütləvi tədbirlərin keçirilməsi üzrə virtual platforma kimi istifadə imkanlarına malikdir.
Təqdimat tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub. Empro sisteminin Azərbaycan universitetlərində tətbiqi perspektivləri ilə yanaşı, Asiya və Afrika ölkələrində də reallaşdırılması ilə bağlı təkliflər irəli sürülüb.

Создана система, поддерживающая применение инноваций в образовании
Привилегии, предоставленные Парком высоких технологий НАНА (Парк ВТ), дадут возможность компании «Emsys» развиваться с еще большей скоростью и совершенствовать свою продукцию.
Состоялась встреча между делегациями компании «Emsys», получившей статус резидента Парка высоких технологий и создавшей интеллектуальную систему обучения, отвечающую современным требованиям, и Парка ВТ. Целью встречи было обсуждение вопросов реализации совместных инновационных проектов и развития сотрудничества.
В ходе встречи отмечалось, что система высшего образования Азербайджана нуждается в современных системах управления. Сообщалось, что широкое применение инноваций в отечественной системе образования приведет к развитию новых технологий и повышению конкурентоспособности.
Было отмечено, что, наряду с электронным управлением университетов, в Интеллектуальной системе управления обучением Empro, создателем которой является компания «Emsys», имеется модель дистанционного образования, что дает возможность получить быстрые и эффективные результаты в системах образования, которые столкнулись с проблемой COVID-19 и т.п. Международная практика показывает, что дистанционное обучение обладает большим потенциалом, и можно утверждать, что в ближайшие годы оно станет одним из самых необходимых инструментов обучения в каждом университете.
В ходе онлайн-встречи также была представлена презентация, связанная с работой Интеллектуальной системы управления обучением Empro. Сообщалось, что возможности данной системы охватывают такие сферы, как электронная регистрация в высших учебных заведениях, электронное планирование обучения, онлайн-организация предметных групп, онлайн-выбор и освоение студентами предметов. Также преимуществами системы являются электронное оценивание всей деятельности студентов, онлайн-оценивание педагогического состава студентами, составление экзаменов в электронной форме, организация и мониторинг дистанционного обучения с видеоизображением, генерация различных статистических и динамических отчетов и т.д.
Также новая система может быть использована в качестве виртуальной платформы для проведения видеоконференций, коллективных онлайн-дискуссий и различных массовых мероприятий.
Презентация была встречена с большим интересом. Были выдвинуты предложения по перспективам применения системы Empro в университетах Азербайджана, а также ее реализации в странах Азии и Африки.