İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun gənc tədqiqatçıları beynəlxalq elmi konfransın qalibləri sırasında yer alıblar
02.07.2020 13:03
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Tələbə və gənc tədqiqatçıların I beynəlxalq elmi konfransı keçirilib.
İlk dəfə bu il beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfrans “Zoom” platforması üzərindən baş tutub.
Konfransa Azərbaycanın 15-ə yaxın təhsil və elmi-tədqiqat müəsissəsi, həmçinin İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universiteti və Çinin Guangdong Texnologiya Universitetinin İdarəetmə məktəbindən tələbə və gənc tədqiqatçıların tezisləri təqdim olunub.
Beynəlxalq tədbirdə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kiçik elmi işçisi Elşən Bağırov “Malware detection based on n-grams” mövzusu üzrə ingilis dilində məruzə edərək, zərərli proqramların artım dinamikasını, onlarla mübarizədə dünya təcrübəsində istifadə edilən mövcud metodları diqqətə çatdırıb.
İnstitutun magistrantı Xəyalə Əhmədova isə “Sosial şəbəkələrdə saxta profillərin aşkarlanması üçün klasterləşdirmə metodlarının tətbiqi” adlı məruzəsini təqdim edərək, sosial şəbəkələrdə fəaliyyət göstərən saxta profillərin sinifləri haqqında məlumat verib.

Молодые исследователи Института информационных технологий стали одними из победителей международной научной конференции
02.07.2020 13:03
При организационной поддержке Бакинской высшей школы нефти на платформе «Zoom» прошла Первая международная научная конференция студентов и молодых исследователей.
Для участия на конференции свои тезисы представили студенты и молодые исследователи около 15-ти образовательных и научно-исследовательских учреждений Азербайджана, а также Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина и Школы управления Гуандунского технологического университета (Китай).
На международном мероприятии младший научный сотрудник Института информационных технологий НАНА Эльшан Багиров выступил на английском языке с докладом «Malware detection based on n-grams» и рассказал о динамике увеличения вредных программ и методах борьбы с ними, которые применяются в мировой практике.
Магистрант института Хаяля Ахмедова представила свой доклад «Применение методов кластеризации для выявления ложных профилей в социальных сетях» и рассказала о классах ложных профилей, которые существуют в социальных сетях.