Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təcrübə məqsədilə yetişdirdiyi taxılın biçini yekunlaşıb
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasında təcrübə məqsədilə becərilmiş taxılın biçini yekunlaşıb.
Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının direktoru Həmid Mehdiyev bildirib ki, dənli taxıl bitkilərinin seleksiyası və toxumçuluğu üzrə tarla təcrübələri müxtəlif pitomniklərdə, o cümlədən müsabiqəli sort sınağı, rayonlaşdırılmış sortların toxumçuluğun birinci manqası və toxum pitomnikində həyata keçirilir. Bundan əlavə, 2019-cu ildə rayonlaşdırılmış "Maya" bərk və "Start" yumşaq buğda sortlarında aprobasiya işləri yekunlaşıb, artırma və super elit toxum almaq məqsədilə səpilmiş ilkin toxumçuluq əkinlərinin yığımı da başa çatıb. Hər hektarın orta məhsuldarlığı 50 sentner təşkil edir. İstehsal olunmuş məhsuldar elit toxumlarının fermerlərə verilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun alimləri tərəfindən qısa müddət ərzində Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasında yumşaq buğdanın 6, bərk buğdanın 2, eləcə də arpanın 2 sortu yaradılıb. "Cənub", "Almaz", "Xəmsə", "Leyla", "Alyans" və digər bərk və yumşaq buğda sortlarının dövlət sort sınağı uğurla davam edir. Rayonlaşmış "Maya", "Start" və "Cənub" sortlarının toxumçuluğuna başlanılıb.

The experimental harvest of grain grown by the Institute of Genetic Resources has been completed
The harvest of grain grown for experimental purposes at the Karabakh Scientific Research Base of the Institute of Genetic Resources of ANAS has been completed.
Hamid Mehdiyev, director of the Karabakh Scientific Research Base, said that field experiments on selection and seed production of grain crops are carried out in various nurseries, including competitive variety testing, the first manga of regionalized varieties and seed nursery. In addition, in 2019, the approbation work on the regionalized "Maya" durum and "Start" soft wheat varieties was completed, and the harvesting of
primary seed crops sown in order to increase and obtain super elite seeds was completed. The average yield per hectare is 50 quintals. The produced elite seeds will be given to farmers.
Let’s noted that, 6 varieties of soft wheat, 2 varieties of durum wheat, as well as 2 varieties of barley were created by the scientists of the Institute of Genetic Resources in a short period of time at the Karabakh Scientific Research Base. State varietal testing of "South", "Diamond", "Khamsa", "Leyla", "Alliance" and other hard and soft wheat varieties continues successfully. Seed sowing of regionalized varieties "Maya", "Start" and "Janub" has kicked off.