Dendrologiya İnstitutunda ABŞ-dan gətirilən bitki üzərində uğurlu tədqiqatlar aparılıb
AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda ABŞ-ın Kaliforniya Botanika Bağından gətirilən Biqnoniya fəsiləsinin Chilopsis cinsinə aid Xəttvari cilopsis növünün üzərində tədqiqat işləri aparılıb.
Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov bildirib ki, sözügedən növün Abşeron şəraitində çoxaldılması, cücərtilərinin morfologiyası, fenoloji inkişaf fazaları, boy artımı, çiçəkləmə və meyvə əmələgətirmə biologiyası elmi əsaslarla öyrənilib. O, tədqiqatların istixana və açıq şəraitdə aparıldığını, həmin növün Abşeron ərazisində toxum və qələmlə çoxaldıla biləcəyini deyib.
"Xəttvari cilopsisdən sənayedə müxtəlif əşyaların hazırlanmasında, infeksion, göbələk, ürək-damar xəstəliklərində, açıq yaraların müalicəsində, bədəndə şəkərin tənzimlənməsində istifadə edilir", - deyə direktor vurğulayıb.
T.Məmmədov sözügedən bitikinin Abşeronda yeni parkların, bağların salınmasında, magistral yol ətrafının bəzək memarlığı əsasında yaşıllaşdırılmasında, eləcə də rütubətli yerlərdə, erroziyanın qarşısının alınmasında istifadəsinin məqsədəuyğun olduğunu söyləyib.

Институт дендрологии успешно провел исследования растений, привезенных из США
В Институте дендрологии НАНА были проведены исследования видов Хилопсиса линейного рода Chilopsis семейства Bignonia, привезенных из Калифорнийского ботанического сада, США.
Директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов сказал, что размножение этого вида в условиях Абшерона, морфология рассады, фазы фенологического развития, биология роста, цветения и формирования плода изучались на научной основе. По его словам, исследования проводились в теплицах и на открытом воздухе, и виды могли размножаться семенами и черенками на территории Абшерона.
«Хилопсис линейный используется в промышленности для изготовления различных продуктов, при лечении инфекционных, грибковых, сердечно-сосудистых заболеваний, открытых ран, в регуляции уровня сахара в крови в организме», - сказал он.
По словам Т.Мамедова, целесообразно использовать упомянутое растение при создании новых парков и садов на Апшероне, озеленении автомагистрали на основе декоративной архитектуры, а также во влажных местах для предотвращения эрозии.