Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin onlayn seminarı keçirilib
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) AMEA-nın magistrantlarının ümumi fənnlər üzrə imtahanlarının təşkili ilə bağlı onlayn seminar keçirilib.
Seminarda çıxış edən TİM-in rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova bildirib ki, bugünkü tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd onlayn imtahana hazırlıqla bağlı məsələlərin müzakirəsidir.
O, əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Akademiyanın magistraturasında yay imtahan sessiyasının və magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili haqqında” 1 iyun tarixli Sərəncamını xatırladıb. TİM-in rəhbəri AMEA-nın magistrantları üçün yay imtahan sessiyasının 2020-ci il iyunun 15-dən iyulun 15-dək keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Akademiyanın magistrantlarının ümumi və seçmə fənnlər (ali məktəb pedaqogikası, psixologiya və fəlsəfə) üzrə imtahanlarının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda onlayn formada keçiriləcəyini, imtahanda 121 nəfərin iştirak edəcəyini deyən R.Mahmudova tələbələrin onlayn imtahan sisteminin iş prinsipi ilə tanış olması üçün onların əvvəcədən qeydiyyatdan keçməsinin vacib olduğunu qeyd edib.
Sonra baş mütəxəssis Kəmalə Qurbanova imtahana qeydiyyatla bağlı təlimatı təqdim edib. Həmçinin aparıcı mütəxəssis Sevda Səfərova, mühəndis-proqramlaşdırıcı Raqif İsmayılov da imtahana hazırlıqla bağlı öz münasibətlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, ali məktəb pedaqogikası üzrə imtahanın iyunun 16-da, fəlsəfə və psixologiya fənnləri üzrə imtahanların isə müvafiq olaraq, 22 və 30 iyun tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Проведен онлайн-семинар Учебно-инновационного центра
В Учебно-инновационном центре (УИЦ) Института информационных технологий был проведен онлайн-семинар по организации экзаменов по общим предметам для магистрантов НАНА.
Выступая на семинаре, глава УИЦ доктор философии по технике Расмийя Махмудова, сказала, что основная цель сегодняшнего мероприятия - обсуждение вопросов, связанных с подготовкой к онлайн-экзамену.
Сначала она напомнила о Распоряжении Президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «Об организации летней экзаменационной сессии и защите магистерских диссертаций в магистратуре Академии» от 1 июня. Глава УИЦ сообщила, что летнюю экзаменационную сессию для магистрантов НАНА планируется провести с 15 июня по 15 июля 2020 года.
Р.Махмудова довела до внимания, что в Институте информационных технологий в режиме онлайн будут проходить экзамены магистрантов академии по общим и избранным дисциплинам (педагогика вуза, психология и философия), в которых примут участие 121 человек.
Следует отметить, что экзамен по педагогике состоится 16 июня, а экзамены по философии и психологии - 22 и 30 июня соответственно.