Akademik Dilqəm Tağıyevin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatların nəticəsi nüfuzlu jurnalda çap olunub
08.06.2020 14:44
AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyevin rəhbərliyi ilə müəssisə əməkdaşları tərəfindən aparılmış tədqiqatların nəticəsini əks etdirən məqalə "Thomson Reuters" sisteminə daxil olan beynəlxalq "Digest journal of nanomaterials and biostructures" jurnalında çapdan çıxıb.
"Keçid metal ionlarının  kvarternizə olunmuş polimerlərə immobilizasiyası" adlı məqalədə məqsəd kvarternizə edilmiş, eləcə də tikilmiş  və immobilizə olunmuş nümunələrin bir çox kimyəvi proseslərdə effektiv sorbent və katalizator kimi istifadəsi olub.
Araşdırmalar zamanı Poli-4 vinilpiridinin praktiki olaraq benzil xlorid ilə etanolun sulu məhlulunda miqdari kvarternizə edilməsi və onun keçid metal ionları (Ni, Mn) ilə immobilizasiyadan əvvəl və sonra tikilməsi həyata keçirilib. Alınmış nümunələrin fiziki-kimyəvi metodlar ilə (skan edilmiş elektron mikroskop (SEM), rentgen faza (XPA), infraqırmızı spektroskopiya (IR) analizi tədqiq edilib.

The results of studies conducted under the supervision of academician Dilgam Tagiyev published in a prestigious journal
08.06.2020 14:44
The article “Immobilization of Transition Metal Ions on Quaternized Polymers”, reflecting the results of studies conducted by the Institute’s staff under the leadership of ANAS vice President, Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, academician Dilgam Tagiyev, was published in the international journal “Digest journal of nanomaterials and biostructures”, included to the Thomson Reuters system.
Almost quantitative quaternization of poly-4-vinylpyridine with benzyl chloride was carried out in an aqueous solution of ethanol, followed by crosslinking before and after immobilization of transition metal ions (Ni, Mn). The obtained samples were studied by physicochemical methods (scanning electron microscope (SEM), x-ray phase (XPA), infrared spectroscopy (IR) analysis). The goal is to use quaternized as well as crosslinked and immobilized samples as effective sorbents and catalysts in many chemical processes.