Akademik Dilqəm Tağıyevin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatların nəticəsi nüfuzlu jurnalda çap olunub
08.06.2020 14:44
AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyevin rəhbərliyi ilə müəssisə əməkdaşları tərəfindən aparılmış tədqiqatların nəticəsini əks etdirən məqalə "Thomson Reuters" sisteminə daxil olan beynəlxalq "Digest journal of nanomaterials and biostructures" jurnalında çapdan çıxıb.
"Keçid metal ionlarının  kvarternizə olunmuş polimerlərə immobilizasiyası" adlı məqalədə məqsəd kvarternizə edilmiş, eləcə də tikilmiş  və immobilizə olunmuş nümunələrin bir çox kimyəvi proseslərdə effektiv sorbent və katalizator kimi istifadəsi olub.
Araşdırmalar zamanı Poli-4 vinilpiridinin praktiki olaraq benzil xlorid ilə etanolun sulu məhlulunda miqdari kvarternizə edilməsi və onun keçid metal ionları (Ni, Mn) ilə immobilizasiyadan əvvəl və sonra tikilməsi həyata keçirilib. Alınmış nümunələrin fiziki-kimyəvi metodlar ilə (skan edilmiş elektron mikroskop (SEM), rentgen faza (XPA), infraqırmızı spektroskopiya (IR) analizi tədqiq edilib.

Результаты исследований, проведенных под руководством академика Дильгама Тагиева, были опубликованы в престижном журнале
08.06.2020 14:44
Статья «Иммобилизация ионов переходных металлов на кватернизированных полимерах», отражающая результаты исследований, проведенных сотрудниками института под руководством вице-президента НАНА, директора Института катализа и неорганической химии академика Дилгама Тагиева, была опубликована в международном журнале "Digest journal of nanomaterials and biostructures" , включенном в систему «Thomson Reuters».
Осуществлена практически количественная кватернизация поли-4-винилпиридина с бензил хлоридом в водный раствор этанола с последующим сшиванием до и после иммобилизации ионов переходных металлов (Ni, Mn). Полученные образцы были изучены физико-химическими методами (сканирующий электронный микроскоп (СЭМ), рентгеновская фаза (ХРА), инфракрасная спектроскопия (ИК)) анализа. Целью является использование кватернизированных, а также сшитых и иммобилизированных образцов в качестве эффективных сорбентов и катализаторов во многих химических процессах.