Akademik Arif Məlikovun ikinci abidəsinin ucaldılacağı ərazi məlum olub
Azərbaycan musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Arif Məlikovun Bakıda ikinci abidəsinin ucaldılacağı ərazi məlum olub.
Bu barədə abidənin müəllifi, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov məlumat verib.
Arif Məlikovun birinci abidəsinin Fəxri xiyabanda ucaldıldığını deyən Ö.Eldarov bildirib ki, ikinci abidənin Milli Konservatoriyanın bağında qoyulması nəzərdə tutulur. O, yaxın zamanda abidənin layihəsinin hazırlanması üzərində işlərə başlayacağını və onun hündürlüyünün postamentlə birlikdə altı metrə yaxın olacağını diqqətə çatdırıb.
Ö.Eldarov mərmərdən hazırlanması nəzərdə tutulan yeni abidənin A.Məlikovun digər abidəsindən fərqli, orijinal olacağını da qeyd edib. Həmçinin abidənin bir il müddətinə hazırlanıb təhvil verilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.

Объявлен район, где будет установлен второй памятник академику Арифу Меликову
Объявлен район, где в Баку будет установлен второй памятник выдающемуся азербайджанскому музыканту, Народному артисту СССР, лауреату Государственной премии академику Арифу Меликову.
Об этом сообщил автор памятника, ректор Академии художеств Азербайджана, Народный художник академик Омар Эльдаров.
Отметив, что первый памятник Арифу Меликову был установлен на Аллее почетного захоронения, О.Эльдаров сообщил, что второй памятник будет установлен в саду Национальной консерватории. Он довел до внимания, что работы по проектированию памятника начнутся в ближайшее время, а его высота, включая постамент, составит около шести метров.
О.Эльдаров сообщил, что новый памятник А.Меликову, который будет отличаться своей оригинальностью, планируется подготовить в течение года.