Akademik Arif Məlikovun ikinci abidəsinin ucaldılacağı ərazi məlum olub
Azərbaycan musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Arif Məlikovun Bakıda ikinci abidəsinin ucaldılacağı ərazi məlum olub.
Bu barədə abidənin müəllifi, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov məlumat verib.
Arif Məlikovun birinci abidəsinin Fəxri xiyabanda ucaldıldığını deyən Ö.Eldarov bildirib ki, ikinci abidənin Milli Konservatoriyanın bağında qoyulması nəzərdə tutulur. O, yaxın zamanda abidənin layihəsinin hazırlanması üzərində işlərə başlayacağını və onun hündürlüyünün postamentlə birlikdə altı metrə yaxın olacağını diqqətə çatdırıb.
Ö.Eldarov mərmərdən hazırlanması nəzərdə tutulan yeni abidənin A.Məlikovun digər abidəsindən fərqli, orijinal olacağını da qeyd edib. Həmçinin abidənin bir il müddətinə hazırlanıb təhvil verilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.

Announced the site, where the second monument to academician Arif Melikov to be erected
The site, where the second monument to the outstanding Azerbaijani musician, People's Artist of the USSR, State Prize laureate academician Arif Melikov to be erected in Baku, has been announced.
This was stated by the author of the monument, the rector of the Academy of Arts of Azerbaijan, People's Artist academician Omar Eldarov.
Noting that the first monument to Arif Melikov was erected in the Honorary Burial Alley, O. Eldarov said that the second monument will be erected in the garden of the National Conservatory. He brought to the attention that the design of the monument will begin in the near future, and its height, including the pedestal, will be about six meters.
O. Eldarov said that the new monument to A. Melikov, which will be distinguished by its originality, is planned to be prepared within a year.