Azərbaycan xalçaçılığının xammal bazası öyrənilir
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun əməkdaşları öz imkanları hesabına Qobustan rayonunda ekspedisiyada olublar. Ekspedisiyanın məqsədi xalçaçılıq üçün yararlı olan yun növlərinin müəyyənləşdirilməsi və tədqiqi olub.
Sektorun müdiri, prof. Vidadi Muradov bildirib ki, hazırda ölkəmizdə xalçaçılıq qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrindən birinə çevrilməkdədir. Azərbaycan xalçasının yerli xammal əsasında toxunması qarşıya məqsəd kimi qoyulmuşdur. Bu məqsədin reallaşdırılması üçün respublikamızda təbii və təsərrüfat imkanları mövcuddur.
"Tarixən Azərbaycan xalçasını dünyada məşhurlaşdıran onun yerli qoyun cinslərinin yunundan hazırlanan və təbii boyaqlarla boyanan ipliklərdən toxunması olub", - deyə bildirən Vidadi Muradov xalça üçün yun ipliklərin Abşeron, Balbas, Bozax, Cəro, Herik, Ləzgi, Mazıx, Merinos, Qala, Qarabağ, Tuş, Qaradolaq, Şirvan kimi qoyun cinslərinin keyfiyyətli yunundan hazırlandığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu ənənə indi də davam etdirilir. Qobustan rayonunda böyük qoyunçuluq təsərrüfatları var. Qobustan rayonunun Çalov, Cəyirli, Nabur, Sündü və s. kimi kəndlərində əhali əsas təsərrüfat sahəsi kimi qoyunçuluqla məşğul olur, burada toxunan xalça və xalça məmulatlarının xammalı da yerli yundan hazırlanır: "Biz burada ənənəvi xalq üsulu ilə yundan ipliyin hazırlanması və boyanması prosesinin şahidi olduq".
Ekspedisiya zamanı Qobustan rayonunun bir neçə böyük qoyunçuluq təsərrüfatlarının öyrənildiyini deyən sektor müdiri bu təsərrüfatlarda əsasən Şirvan və Qarabağ qoyun cinslərinin yetişdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ötən ildən etibarən rayonun bütün böyük qoyunçuluq təsərrüfatları yun xammalını “Azərxalça” ASC-nin Qobustan regional yun və boyaq bitkilərinin tədarükü məntəqəsinə təhvil verirlər. Bu təsərrüfatlar mövsümə uyğun olaraq tadarük prosesinin intensivliyini təmin etmək üçün geniş imkanlara malikdir. V.Muradov əlavə edib ki, Qobustan rayonunun ərazisində yetişdirilən qoyun cinslərindən alınan yun keyfiyyətinə, xüsusilə lifinin uzunluğuna görə xalçaçılıq sənayesi üçün münasibdir. Yerli fermerlər məhsuldarlığı və alınan yunun keyfiyyətinin tənzimlənməsi üçün daima mütəxəssislərdən məsləhətlər alırlar.
O, bildirib ki, Xalçaşünaslıq sektorunda respublikamızın digər bölgələrində də qoyunçuluq təsərrüfatlarının yun xammalı imkanları tədqiq ediləcək. Bu məqsədlə ekspedisiyalar təşkil olunacaq, çöl materialları əsasında məqalələr dərc olunacaq.

The raw material base of Azerbaijani carpet weaving is being studied
Employees of the Carpet Weaving Sector of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS visited the expedition in Gobustan region at their own expense. The purpose of the expedition was to identify and study the types of wool suitable for carpet weaving.
Head of the sector, prof. Vidadi Muradov said that currently carpet weaving is becoming one of the leading sectors of the non-oil sector in our country. The goal is to weave the Azerbaijani carpet on the basis of local raw materials.
"Historically, the Azerbaijani carpet was famous for its weaving of yarns made of wool of local sheep breeds and dyed with natural dyes," said Vidadi Muradov and noted that sheep breeds such as Absheron, Balbas, Bozakh, Jero, Herik, Lezgi, Mazikh, Merinos, Gala, Garabakh, Tush, Garadolag and Shirvan are made of quality wool. According to him, this tradition continues today. There are large sheep farms in Gobustan region. In the villages of Chalov, Jayirli, Nabur, Sundu, etc. of Gobustan region of the Republic of Azerbaijan, the population is engaged in sheep-breeding as the main economic sector, where the raw materials for woven carpets and carpet products are also made from local wool.
The sector head said that several large sheep farms of Gobustan region were studied during the expedition, adding that Shirvan and Karabakh sheep breeds were bred in these farms. He noted that since last year, all large sheep farms in the region have been delivering wool to the Gobustan regional wool and dye plant supply point of Azerkhalcha OJSC.
The wool obtained from sheep breeds bred in the Gobustan region is suitable for the carpet industry due to its quality, especially the length of the fiber, Muradov added.