Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin onlayn iclası keçirilib
Daha sonra İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Məhəmməd ağa Şahtaxtılının tərcüməçilik fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib, mövzu ilə bağlı çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
İclasda bölmənin Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ixtisasların müvafiq təşkilatlara hamiliyə verilməsinə dair əlavə tədbirlər və innovasiyaların dəstəklənməsi haqqında” 2019-cu il 3 aprel tarixli sərəncamının icrası ilə bağlı bu elmi müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Tarix”, “Tərcümə” (Fars-Azərbaycan dili), “Tərcümə” (Ərəb Azərbaycan dili), "Biologiya" və "Fizika" ixtisaslarının hamiliyə götürülən tələbələri bölmənin şöbə və laboratoriyalarında, o cümlədən Arxeologiya, Etnoqrafiya və Təbiət Muzeyində olublar.
Qeyd olunub ki, bölmənin Rəyasət Heyətində tələbələrin iştirakı ilə 2 tədbir, institutlarda bir elmi konfrans, 10 elmi-praktiki seminar, 5 açıq dərs (pandemiya ilə əlaqədar olaraq biri onlayn şəkildə) keçirilib. Eyni zamanda, aktual problemlərə dair diskussiyalar, müxtəlif mövzularda məşğələlər təşkil olunub.
Mövzu ilə bağlı bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli BaxşəliyevƏlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilov və Bioresurslar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov çıxış ediblər.
Çıxışlar dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Bölmə rəhbəri institut direktorlarına müvafiq tapşırıqlar verib.
Tədbirdə bölmənin Nəbatat Bağı və Ordubad rayonu ərazisində yerləşən Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının ərazisində olan meyvə bağlarında məhsuldarlığın vəziyyəti ilə bağlı Maliyyə və mühasibat uçotu şöbəsinin müdiri Hənifə Hənifəyev məlumat verib.

Состоялось онлайн-заседание Президиума Нахчыванского отделения
Вначале председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем был прослушан доклад директора Института искусства, языка и литературы, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Переводческая деятельность Мухаммед-аги Шахтахтлы». После этого ученый ответил на многочисленные вопросы участников заседания.
На мероприятии заведующий Отделом науки и образования отделения, доктор философии по аграрным наукам, доцент Орхан Багиров рассказал о работах, проделанных в научном учреждении в связи с распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «О дополнительных мерах по предоставлению соответствующим организациям попечительства над специальностями в высших и средних специальных учебных заведениях и оказанию поддержки инновациям» от 3 апреля 2019 года. Он сообщил, что взятые под попечительство студенты Нахчыванского Государственного Университета, обучающиеся по специальностям «История», «Перевод (с персидского на азербайджанский язык)», «Перевод (с арабского на азербайджанский язык)», «Биология» и «Физика», побывали в отделах и лабораториях, а также в Музее археологии, этнографии и природы Нахчыванского отделения.
Отмечалось, что при участии студентов в Президиуме отделения прошли 2 мероприятия, в институтах – одна научная конференция, 10 научно-практических семинаров, 5 открытых уроков (один – в режиме онлайн из-за пандемии). В то же время, были организованы дискуссии, на которых обсуждались актуальные проблемы, и тренинги на различные темы.
Далее выступили директор Института истории, этнографии и археологии, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли, заведующий отделом этого института, член-корреспондент НАНА Вали Бахшалиев, директор Фонда рукописей, доктор филологических наук Фарман Халилов и заместитель директора Института биоресурсов по научной работе, доктор биологических наук Исмаил Мамедов.
После этого в Президиуме прошли дискуссии, руководителям институтов были даны соответствующие поручения.
На мероприятии заведующий Отделом финансов и бухгалтерского учета отделения Ганифа Ганифаев рассказал о состоянии Ботанического сада и об уровне урожайности плодовых садов на территории Лаборатории биохимических исследований, расположенной в Ордубадском районе.