Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin onlayn iclası keçirilib
Daha sonra İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Məhəmməd ağa Şahtaxtılının tərcüməçilik fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib, mövzu ilə bağlı çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
İclasda bölmənin Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ixtisasların müvafiq təşkilatlara hamiliyə verilməsinə dair əlavə tədbirlər və innovasiyaların dəstəklənməsi haqqında” 2019-cu il 3 aprel tarixli sərəncamının icrası ilə bağlı bu elmi müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Tarix”, “Tərcümə” (Fars-Azərbaycan dili), “Tərcümə” (Ərəb Azərbaycan dili), "Biologiya" və "Fizika" ixtisaslarının hamiliyə götürülən tələbələri bölmənin şöbə və laboratoriyalarında, o cümlədən Arxeologiya, Etnoqrafiya və Təbiət Muzeyində olublar.
Qeyd olunub ki, bölmənin Rəyasət Heyətində tələbələrin iştirakı ilə 2 tədbir, institutlarda bir elmi konfrans, 10 elmi-praktiki seminar, 5 açıq dərs (pandemiya ilə əlaqədar olaraq biri onlayn şəkildə) keçirilib. Eyni zamanda, aktual problemlərə dair diskussiyalar, müxtəlif mövzularda məşğələlər təşkil olunub.
Mövzu ilə bağlı bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli BaxşəliyevƏlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilov və Bioresurslar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov çıxış ediblər.
Çıxışlar dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Bölmə rəhbəri institut direktorlarına müvafiq tapşırıqlar verib.
Tədbirdə bölmənin Nəbatat Bağı və Ordubad rayonu ərazisində yerləşən Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının ərazisində olan meyvə bağlarında məhsuldarlığın vəziyyəti ilə bağlı Maliyyə və mühasibat uçotu şöbəsinin müdiri Hənifə Hənifəyev məlumat verib.

An online meeting of the Presidium of the Nakhchivan Division
Initially, the chairman of the division, academician Ismail Hajiyev introduced the participants to the issues on the agenda.
Then the lecture of the director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev on topic “Translation activity of Muhammad-aga Shakhtakhtli” was listened. After that, the scientist answered numerous questions of the participants in the meeting.
At the event, head of the Department of Science and Education, PhD in Agricultural Sciences, Associate Professor Orkhan Bagirov talked about the work done in the scientific institution in connection with the order of the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic “On additional measures to provide guardianship over specialties in higher and Specialized Secondary Educational Institutions and Supporting Innovation ”dated April 3, 2019. He said that under the guardianship students of Nakhchivan State University, studying in the specialties “History”, “Translation (from Persian into Azerbaijani)”, “Translation (from Arabic into Azerbaijani)”, “Biology” and “Physics”, visited in departments and laboratories, as well as in the Museum of Archeology, Ethnography and Nature of the Nakhchivan Division.
It was noted that with the participation of students in the Presidium of the division, 2 events were held, in institutes - one scientific conference, 10 scientific and practical seminars, 5 open lessons (one - online because of the pandemic). At the same time, discussions were organized to discuss current issues and trainings on various topics.
Further, the director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli, head department of this institute, corresponding member of ANAS Vali Bakhshaliev, director of the Manuscripts Fund, doctor of philological sciences Farman Khalilov and Deputy Director of the Institute of Bioresources for science, doctor of biological sciences Ismail Mammadov reported.
After that, discussions were held in the Presidium, the heads of institutes were charged relevant instructions.
During the event, head of the Finance and Accounting Department of the division Hanifa Hanifayev spoke about the state of the Botanical Garden and the level of productivity of fruit orchards in the territory of the Biochemical Research Laboratory located in the Ordubad district.