“Riyaziyyat, mexanika və onların tətbiqləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Mayın 20-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş “Riyaziyyat, mexanika və onların tətbiqləri” adlı respublika elmi konfransı keçirilib.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən baş tutan onlayn konfransda fakültə əməkdaşları ilə yanaşı, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov, eləcə də RMİ-nin əməkdaşları - f.-r.e.d., dos. Telman Qasımov, f.-r.e.d. Rövşən Bəndəliyev, r.ü.f.d. Mehriban Ömərova və başqaları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BDU-nun rektoru Elçin Babayev konfransın təşkilində universitet əməkdaşlarının əməyini yüksək qiymətləndirib, tədbirin işinə və iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Konfransda RMİ-nin əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan “Məsaməli mühitlərdə köçmə məsələləri və onların həlləri”, “Kəsilmə nöqtəsinə malik bir spektral məsələnin məxsusi ədədlərinin və məxsusi funksiyalarının xassələri”, “Diskret sistemlərlə təsvir olunan optimal proseslər üçün komponentlərə görə birinci tərtib zəruri şərtlər” və digər mövzularda məruzələr iştirakçıların marağına səbəb olub.

Состоялась республиканская научная конференция «Математика, механика и их применения»
20 мая при организации механико-математического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась республиканская научная конференция «Математика, механика и их применения», посвященная 97-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
Директор Института математики и механики (ИММ) член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, заведующий отделом института член-корреспондент НАНА Гейлани Панахов, а также сотрудники ИММ выступили на онлайн-конференции, проходившей на платформе Microsoft Teams.
Открывая мероприятие, ректор БГУ Эльчин Бабаев высоко оценил работу сотрудников университета по организации конференции и пожелал успехов работе и участникам мероприятия.
Доклады «Задачи переноса в пористых средах и их решения», «Свойства специальных чисел и специальных функций спектральной задачи с точкой перерыва», «Необходимые условия для компонентов оптимальных процессов, описываемых дискретными системами», представленные на конференции сотрудниками ИММ вызвали большой интерес участников.