“Riyaziyyat, mexanika və onların tətbiqləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Mayın 20-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş “Riyaziyyat, mexanika və onların tətbiqləri” adlı respublika elmi konfransı keçirilib.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən baş tutan onlayn konfransda fakültə əməkdaşları ilə yanaşı, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov, eləcə də RMİ-nin əməkdaşları - f.-r.e.d., dos. Telman Qasımov, f.-r.e.d. Rövşən Bəndəliyev, r.ü.f.d. Mehriban Ömərova və başqaları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BDU-nun rektoru Elçin Babayev konfransın təşkilində universitet əməkdaşlarının əməyini yüksək qiymətləndirib, tədbirin işinə və iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Konfransda RMİ-nin əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan “Məsaməli mühitlərdə köçmə məsələləri və onların həlləri”, “Kəsilmə nöqtəsinə malik bir spektral məsələnin məxsusi ədədlərinin və məxsusi funksiyalarının xassələri”, “Diskret sistemlərlə təsvir olunan optimal proseslər üçün komponentlərə görə birinci tərtib zəruri şərtlər” və digər mövzularda məruzələr iştirakçıların marağına səbəb olub.

The republican scientific conference "Mathematics, Mechanics and Their Applications" took place
On May 20, at the organization of the Faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University (BSU), a republican scientific conference "Mathematics, Mechanics and Their Applications" was held, dedicated to the 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Director of the Institute of Mathematics and Mechanics (IMM) ANAS corresponding member Misir Mardanov, ANAS corresponding member Geylani Panahov, as well as IMM employees spoke at an online conference held on the Microsoft Teams platform.
Opening the event, BSU rector Elchin Babayev praised the work of the university staff in organizing the conference and wished success to the work and participants of the event.
The reports “Transport problems in porous media and their solutions”, “Properties of special numbers and special functions of the spectral problem with a break point”, “Necessary conditions for components of optimal processes described by discrete systems” presented at the conference by the IMM staff aroused great interest of the participants.