Azərbaycan populyasiyasının müqayisəli analizləri aparılıb
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) direktoru, akademik İradə Hüseynova, MBBİ-nin əməkdaşları, dosentlər Nurməmməd Mustafayev, Ələmdar Məmmədov, dissertant Elşən Məmmədov və AR Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyinin baş direktoru, professor Ədalət Həsənovun həmmüəllifi olduqları məqalə çapa qəbul edilib.
“15 Autosom STR marker əsasında Azərbaycan populyasiyasının populyasion-genetik və müqayisəli interpopulyasion tədqiqi” adlı məqalə “Clarivate Analytics” beynəlxalq bazasında referatlaşdırılmış yüksək impakt faktorlu (IF=2,638) “GENE” jurnalında dərc ediləcək.
Məqalədə 765 nəfər qohum olmayan vətəndaşdan ibarət Azərbaycan populyasiya nümunəsi 15 STR lokusun daxil olduğu identifikasiya markerləri şəbəkəsi ilə tədqiq edilib, hər bir STR lokus üzrə əsas populyasion-genetik və forensik parametrlər təyin olunub. Həmin parametrlərin qiymətləndirilməsi əsasında göstərilib ki, bu lokus şəbəkəsi identifikasiya məsələlərinin həllində uğurla tətbiq oluna bilər.
Bundan başqa, Fischer genetik məsafə indeksləri, onların dəqiqliyinin P-qiymətləri əsasında populyasiyamızla dünyanın 17 müxtəlif populyasiyaları arasında müqayisəli analizlər aparılıb. Populyasiyalar arasında korrelyasiya əlaqələrinin aydınlaşdırılması üçün F(st) genetik məsafələri əsasında prinsipal komponent (PCA) və prinsipal koordinat (PCoA) analizləri həyata keçirilib. Ney genetik məsafələri və iki riyazi yanaşma ilə (yaxın qonşuları birləşdirmə – NJ və arifmetik ortalı çəkisiz cüt-cüt qruplaşdırma – UPGMA) filogenetik ağaclar qurulub. Tədqiqatlar göstərib ki, Azərbaycan populyasiyası Qafqaz mənşəli Avrasiya populyasiyalarına yaxın olaraq onlarla bir qrupda klasterləşir.

Проведен сравнительный анализ популяции Азербайджана
Принята к публикации статья, автором которой являются вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) академик Ирада Гусейнова, сотрудники ИМББ - доценты Нурмамед Мустафаев, Аламдар Мамедов, диссертант Эльшан Мамедов и генеральный директор Ассоциации судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии Министерства здравоохранения АР профессор Адалат Гасанов.
Статья «Популяционно-генетическое и сравнительное межпопуляционное исследование популяции Азербайджана на основе 15 аутосомных STR-маркеров» будет опубликована в реферируемом в международной базе данных Clarivate Analytics журнале «GENE» с высоким импакт-фактором (IF = 2638).
В статье была исследована выборка азербайджанской популяции из 765 неродственных граждан с сетью идентификационных маркеров, включающей 15 локусов STR, и для каждого локуса STR были определены основные популяционно-генетические и форенсические параметры. На основе оценки этих параметров было показано, что эта сеть локусов может быть успешно использована для решения проблем идентификации.
Кроме того, был проведен сравнительный анализ между нашей популяцией и 17 различными популяциями по всему миру на основе генетических индексов расстояния Фишера и P-значений их точности. Для уточнения корреляции между популяциями был проведен анализ принципиального компонента (PCA) и принципиального координата (PCoA) на основе генетических расстояний F (st). Филогенетические древа были построены с использованием генетических расстояний Ней и двух математических подходов (сочетание близких соседей - NJ и среднее арифметическое невесомое парное группирование - UPGMA). Исследования показали, что азербайджанская популяция, которая близка к евразийской популяции кавказского происхождения, сгруппирована с ними в одну группу.