Azərbaycan populyasiyasının müqayisəli analizləri aparılıb
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) direktoru, akademik İradə Hüseynova, MBBİ-nin əməkdaşları, dosentlər Nurməmməd Mustafayev, Ələmdar Məmmədov, dissertant Elşən Məmmədov və AR Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyinin baş direktoru, professor Ədalət Həsənovun həmmüəllifi olduqları məqalə çapa qəbul edilib.
“15 Autosom STR marker əsasında Azərbaycan populyasiyasının populyasion-genetik və müqayisəli interpopulyasion tədqiqi” adlı məqalə “Clarivate Analytics” beynəlxalq bazasında referatlaşdırılmış yüksək impakt faktorlu (IF=2,638) “GENE” jurnalında dərc ediləcək.
Məqalədə 765 nəfər qohum olmayan vətəndaşdan ibarət Azərbaycan populyasiya nümunəsi 15 STR lokusun daxil olduğu identifikasiya markerləri şəbəkəsi ilə tədqiq edilib, hər bir STR lokus üzrə əsas populyasion-genetik və forensik parametrlər təyin olunub. Həmin parametrlərin qiymətləndirilməsi əsasında göstərilib ki, bu lokus şəbəkəsi identifikasiya məsələlərinin həllində uğurla tətbiq oluna bilər.
Bundan başqa, Fischer genetik məsafə indeksləri, onların dəqiqliyinin P-qiymətləri əsasında populyasiyamızla dünyanın 17 müxtəlif populyasiyaları arasında müqayisəli analizlər aparılıb. Populyasiyalar arasında korrelyasiya əlaqələrinin aydınlaşdırılması üçün F(st) genetik məsafələri əsasında prinsipal komponent (PCA) və prinsipal koordinat (PCoA) analizləri həyata keçirilib. Ney genetik məsafələri və iki riyazi yanaşma ilə (yaxın qonşuları birləşdirmə – NJ və arifmetik ortalı çəkisiz cüt-cüt qruplaşdırma – UPGMA) filogenetik ağaclar qurulub. Tədqiqatlar göstərib ki, Azərbaycan populyasiyası Qafqaz mənşəli Avrasiya populyasiyalarına yaxın olaraq onlarla bir qrupda klasterləşir.

A comparative analysis of the population of Azerbaijan
Accepted for publication an article authored by the vice - president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB), academician Irada Huseynova, employees of the IMBB - associate professors Nurmammad Mustafayev, Alamdar Mammadov, dissertator Elshan Mammadov and general director of the Association of Forensic Anatomy and Pathological Expertise Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan Professor Adalat Hasanov.
The article dubbed “Population-genetic and comparative interpopulation study of the population of Azerbaijan based on 15 autosomal STR markers” will be published in the journal “GENE” with high impact factor refereed in the international database “Clarivate Analytics” (IF = 2638).
The article examined a sample of the Azerbaijani population of 765 unrelated citizens with a network of identification markers, including 15 STR loci, and for each STR locus, the main population genetic and forensic parameters were determined. Based on the assessment of these parameters, it was shown that this network of loci can be successfully used to solve identification problems.
In addition, a comparative analysis was conducted between our population and 17 different populations around the world based on Fisher’s genetic distance indices and their accuracy P-values. To clarify the correlation between populations, an analysis of the principal component (PCA) and principal coordinate (PCoA) was carried out on the basis of genetic distances F (st). Phylogenetic trees were constructed using the genetic distances of Ney and two mathematical approaches (a combination of close neighbors - NJ and arithmetic mean weightless pairing - UPGMA). Studies have shown that the Azerbaijani population, which is close to the Eurasian population of Caucasian origin, is grouped with them in one group.